Eurostat: Koszty pracy w Polsce w IV kw. ’24 +13,8 proc. rdr

Nominalne godzinowe koszty pracy w IV kwartale 2024 r. w Polsce wzrosły o 13,8 proc. rdr, po wzroście o 12,0 proc. rdr w III kwartale 2024 r. i o 13,1 proc. w IV kwartale 2023 r. – podał Eurostat.

Jest to drugi, po Chorwacji, wynik w UE.

Płace wzrosły w IV kw. 2024 r. o 13,8 proc., a pozostałe komponenty wynagrodzenia wzrosły o 13,5 proc.

W przemyśle koszty pracy wzrosły w IV kw. 2024 r. o 10,6 proc. po wzroście o 11,0 proc. w III kw. 2024 r.

W budownictwie – wzrosły o 11,5 proc. po wzroście o 11,5 proc. w III kw. 2024 r., a w usługach – poszły w górę o 10,4 proc. po wzroście o 9,1 proc. w III kw. 2024 r.

map/ osz/


Artykuły powiązane

Czy wynagrodzenie minimalne w Polsce jest adekwatne?

Kategoria: Trendy gospodarcze
Problemem dla działalności gospodarczej w Polsce jest kompresja rozkładu wynagrodzeń. Ponad 2/3 zatrudnionych otrzymuje wynagrodzenie w wysokości pomiędzy wynagrodzeniem minimalnym a jego dwukrotnością, co oznacza, że siatka wynagrodzeń jest bardzo spłaszczona. W ostatnich latach wynagrodzenia specjalistów i kadry zarządzającej rosły dużo wolniej niż wynagrodzenia najniższe.
Czy wynagrodzenie minimalne w Polsce jest adekwatne?

Powolna poprawa w polskim handlu zagranicznym

Kategoria: Trendy gospodarcze
Sytuacja w wymianie z zagranicą stopniowo się stabilizuje po długim okresie spadków wartości obrotów handlowych. Zmniejsza się niekorzystne oddziaływanie światowych cen oraz aprecjacji nominalnego kursu złotego. Obecnie duży wpływ na zróżnicowanie wyników eksportu i importu ma popyt, zwłaszcza wobec braku w ostatnich latach dużych inwestycji proeksportowych.
Powolna poprawa w polskim handlu zagranicznym

Rosyjski budżet przegrywa z wojną

Kategoria: Trendy gospodarcze
Rosja przyjęła kolejny „wojenny” budżet na 2025 r. i lata 2026–2027. Wbrew wcześniejszym założeniom sytuacja się nie normalizuje, wydatki rosną w galopującym tempie, a deficyt narasta. Budżet nie jest w stanie wspierać innych sfer życia społeczno-gospodarczego decydujących o przyszłej pozycji Rosji, a jego stan pokazuje wymierne koszty wojny, te bieżące, jak również te, które będą obciążać rosyjską gospodarkę przez następnych wiele lat.
Rosyjski budżet przegrywa z wojną