Eurostat: Oczekiwana długość życia w UE w 2023 r.: 81,5 lat

Oczekiwana długość życia od urodzenia w UE w 2023 roku wyniosła 81,5 lat, 0,9 roku więcej wobec 2022 – podał Eurostat.

W 15 krajach średnia długość życia przekraczała średnią UE, przy czym najwyższą średnią długość życia odnotowano w Hiszpanii (84,0 lat), Włoszech (83,8 lat) i na Malcie (83,6 lat).

Natomiast najniższą średnią długość życia odnotowano w Bułgarii (75,8 lat), Łotwie (75,9) i Rumunii (76,6).

W Polsce oczekiwana długość życia wyniosła 78,6 lat.

W porównaniu z poziomem przed pandemią w 2019 r., w 2023 r. 18 krajów UE odnotowało wzrost średniej długości życia, 2 kraje utrzymały się na stabilnym poziomie, a 6 odnotowało spadek.

Największy wzrost oszacowano w Rumunii (+1,0 roku), następnie na Litwie (+0,8 roku), Bułgarii, Czechach, Luksemburgu i Malcie (w każdym przypadku wzrost o +0,7 roku).

Z drugiej strony największe spadki odnotowały Austria i Finlandia (-0,4 roku każdy), a następnie Estonia i Holandia (-0,2 roku).

map/


Artykuły powiązane

Inkluzywny wzrost: co się za tym kryje?

Kategoria: Trendy gospodarcze
Mówienie i pisanie o inkluzywnym wzroście stało się ostatnio modne. Zagadnienie to biorą na warsztat nie tylko ekonomiści, ale też politycy i przedstawiciele instytucji międzynarodowych.
Inkluzywny wzrost: co się za tym kryje?

Perspektywy wzrostu gospodarczego w obliczu starzenia się społeczeństw

Kategoria: Trendy gospodarcze
Gospodarcze konsekwencje starzenia się społeczeństw są przedmiotem coraz większej liczby badań. W niniejszym artykule dowodzimy, że konwencjonalna miara wieku produkcyjnego, która tak samo klasyfikuje starość dla każdego pokolenia, nie uwzględnia postępu w dziedzinie zdolności funkcjonalnej pod względem umieralności, niepełnosprawności, siły i funkcji poznawczych, wynikającego ze zdrowego starzenia się. Przyjęcie „prospektywnej” metody pomiaru struktury wiekowej społeczeństwa opartej na przewidywanej liczbie lat dalszego życia sugeruje, że ekonomiczne skutki starzenia się społeczeństw będą mniej dramatyczne, niż szacunki oparte na samej strukturze kohorty.
Perspektywy wzrostu gospodarczego w obliczu starzenia się społeczeństw

Wpływ polskiego rynku akcji na rynki zewnętrzne

Kategoria: Analizy
Ważnym skutkiem globalizacji jest zwiększona współzależność cen aktywów na rynkach kapitałowych, która może stymulować podatność na szoki zmienności cen. Badanie wykazało, że Polska jest silnym eksporterem szoków zmienności cen do innych krajów regionu Europy Środkowo-Wschodniej.
Wpływ polskiego rynku akcji na rynki zewnętrzne