Eurostat: Produkcja przemysłowa w Polsce w VIII: +1,3 proc. rdr

Produkcja przemysłowa w Polsce, wyrównana dniami roboczymi, w sierpniu 2024 r. wzrosła o 1,3 proc. rdr, po wzroście o 1,1 proc. rdr miesiąc wcześniej – podał Eurostat.

map/ ana/


Artykuły powiązane

Kierunki chińskiej polityki w zakresie rozwoju gospodarczego i społecznego

Kategoria: Trendy gospodarcze
Docelowy wzrost PKB Chin w 2024 r. na poziomie 5 proc., zwiększenie krajowej konsumpcji, kontynuacja realizacji celów rozwojowych, w tym nacisk na rozwój nowoczesnego systemu przemysłowego, zmniejszenie barier w dostępie do rynku w celu przyciągnięcia kapitału zagranicznego, poprawa otoczenia biznesowego dla przedsiębiorstw zagranicznych, kontynuacja działań na rzecz obniżania emisji dwutlenku węgla i osiągniecie neutralności węglowej to główne kierunki chińskiej polityki w 2024 r.
Kierunki chińskiej polityki w zakresie rozwoju gospodarczego i społecznego

Konsumpcja prywatna szwankuje

Kategoria: Trendy gospodarcze
Dane Głównego Urzędu Statystycznego o PKB za IV kwartał 2023 r. pokazują stagnację w spożyciu gospodarstw domowych. Ekonomiści przewidują  odwrócenie tych tendencji w bieżącym roku.
Konsumpcja prywatna szwankuje

Powrót polityki przemysłowej

Kategoria: Trendy gospodarcze
Zaawansowane gospodarki coraz częściej stosują politykę przemysłową (rządowe wsparcie finansowe i niefinansowe dla przedsiębiorstw). W niniejszym artykule omówiono zalety i wady tej polityki oraz przedstawiono zasady stanowiące podstawę wytycznych polityki. Dane z dziewięciu krajów OECD wskazują, że rządy aktywnie wspierają wybrane branże, ale intensywność wsparcia zależy od czasu, kraju oraz branży. Decydenci powinni brać pod uwagę zarówno krótkoterminowe, jak i długoterminowe skutki polityki przemysłowej, w tym skutki uboczne w wymiarze krajowym i międzynarodowym. Polityka powinna być ograniczona pod względem czasu obowiązywania i skali, zachęcać do przejrzystości i niezależnej oceny oraz zapewniać konkurencyjną procedurę wyboru przedsiębiorstw, które mają otrzymać pomoc.
Powrót polityki przemysłowej