Eurostat: W Polsce najniższe w UE wydatki na spożycie gosp. dom.

Wydatki na spożycie gospodarstw domowych w Polsce są jednymi z najniższych w UE – podał Eurostat.

Najwyższy poziom cen odnotowano w Danii (143 proc. średniej UE), Irlandii (142 pro.) i Luksemburgu (135 proc.).

Natomiast najniższy poziom odnotowano w Bułgarii i Rumunii (po 60 proc.) oraz w Polsce (66 proc. średniej w UE).

Eurostat podaje, że w 2023 r. poziom cen alkoholu i wyrobów tytoniowych był 3,2 razy wyższy w najdroższym kraju w Irlandii niż w najtańszej Bułgarii.

Najniższe ceny alkoholu i wyrobów tytoniowych odnotowano w Bułgarii (66 proc. średniej UE), Polsce (77 proc.) i Rumunii (85 proc.). Tymczasem najwyższy poziom odnotowano w Irlandii (211 proc.), Finlandii (170 proc.) i Danii (133 proc.).

Eurostat tłumaczy, że tak duże zróżnicowanie cen wynika głównie z różnic w opodatkowaniu tych produktów.

Na drugim miejscu pod względem różnicy poziomów cen znalazły się restauracje i hotele, przy czym najniższy poziom cen odnotowano w Bułgarii (52 proc. średniej UE), Rumunii (65 proc.) i na Węgrzech (72 proc.), a najwyższy w Danii (152 proc.), Finlandii (129 proc.) i Irlandii (128 proc.).

Odzież znalazła się na trzecim miejscu pod względem zróżnicowania poziomu cen. Najniższe ceny odzieży odnotowały Hiszpania (81 proc.), Bułgaria (82 proc.) i Węgry (88 proc.), natomiast najdroższe były w Danii (131 proc.), Czechach (126 proc.) i Estonii (118 proc.).

Dysproporcje odnotowano także w przypadku żywności i napojów bezalkoholowych (od 74 proc. średniej UE w Rumunii do 119 proc. w Luksemburgu), środków transportu osobistego (od 90 proc. na Słowacji do 129 proc. w Danii) oraz elektroniki użytkowej (różne z 92 proc. we Włoszech do 113 proc. we Francji).

map/ ana/


Artykuły powiązane

Svensson o przeszacowaniu cen nieruchomości mieszkaniowych

Kategoria: Trendy gospodarcze
Przedstawiane przez organy nadzoru makroostrożnościowego twierdzenia o przeszacowaniu cen nieruchomości – na przykład w Szwecji – oparte na współczynniku cen nieruchomości do dochodów są często przesadzone. W niniejszym artykule dowodzimy, że dla określenia czynników fundamentalnych kształtujących ceny nieruchomości mieszkaniowych konieczne jest uwzględnienie zrównoważonego poziomu stóp procentowych, lecz żadna konkretna miara przeszacowania lub niedoszacowania nie jest zadowalająca. Do miar tych należy współczynnik kosztów użytkowania do dochodów. Zamiast nich dla potrzeb przeprowadzenia oceny opartej na dowodach wymagane są strukturalne modele empiryczne rynku mieszkaniowego i rynku kredytowego.
Svensson o przeszacowaniu cen nieruchomości mieszkaniowych

Zmiany mechanizmów przeniesienia cen a „domknięcie” procesu dezinflacji

Kategoria: Trendy gospodarcze
Stopy inflacji w strefie euro i w USA gwałtownie wzrosły w 2022 r., po części w wyniku poważnych szoków wywołanych zwyżką cen energii. Nasz artykuł zawiera analizę przeniesienia cen energii na inflację bazową w Stanach Zjednoczonych i Niemczech począwszy od lat 70. XX w. Wykazujemy, że siła tego przenoszenia nie jest stała, ale zmienia się w czasie. Wpływ cen energii na inflację w latach 70. XX w. był silny w Stanach Zjednoczonych – w przeciwieństwie do Niemiec. W obu krajach zaobserwowano silne przenoszenie cen energii w 2022 r., która jednak osłabiła się w ostatnich kwartałach, co świadczyłoby o przywróceniu bardziej normalnej dynamiki inflacji.
Zmiany mechanizmów przeniesienia cen a „domknięcie” procesu dezinflacji

Wyraźna poprawa salda handlowego Polski

Kategoria: Trendy gospodarcze
Po dwóch latach deficytu, Polska odnotowała w 2023 r. dodatnie saldo w obrotach handlowych. Poprawa salda nastąpiła we wszystkich głównych kategoriach towarów, a najsilniej w paliwach. Głównym czynnikiem tych tendencji były wyraźnie lepsze warunki cenowe w polskim handlu zagranicznym.
Wyraźna poprawa salda handlowego Polski