Fed: Członkowie FOMC spodziewają się podwyżek stóp w USA w ‘23

Prawie wszyscy członkowie FOMC spodziewają się dalszych podwyżek stóp w USA w 2023 r. – wynika z protokołu z ostatniego posiedzenia Fedu. Z minutes wynika też, że niektórzy członkowie Fedu rozważali podwyżkę stóp proc. podczas czerwcowego posiedzenia.

„Wszyscy uczestnicy posiedzenia nadal przewidują, że w sytuacji, gdy inflacja wciąż znacznie przekracza 2-proc. cel Komitetu, a rynek pracy pozostaje bardzo napięty, utrzymanie restrykcyjnego nastawienia w polityce pieniężnej będzie właściwe dla osiągnięcia celów Komitetu. Niemal wszyscy uczestnicy posiedzenia zaznaczyli, że w swoich prognozach gospodarczych uznali, że dodatkowe podwyżki stopy funduszy federalnych w 2023 r. byłyby właściwe. Większość uczestników posiedzenia zauważyła, że niepewność co do perspektyw dla gospodarki i inflacji pozostaje podwyższona, a dodatkowe informacje byłyby cenne dla rozważenia odpowiedniego nastawienia w polityce pieniężnej” – napisano w protokole po posiedzeniu Fedu, które odbyło się 13–14 czerwca.

„Prawie wszyscy uczestnicy posiedzenia uznali za właściwe lub do zaakceptowania utrzymanie docelowego przedziału stopy funduszy federalnych na tym spotkaniu na poziomie 5,00-5,25 proc. Większość z tych uczestników zauważyła, że pozostawienie na tym posiedzeniu stóp proc. bez zmian dałoby im więcej czasu na ocenę postępów gospodarki w realizacji kierunku celów Komitetu w zakresie maksymalnego zatrudnienia i stabilności cen. Niektórzy uczestnicy posiedzenia wskazywali, że opowiadają się za podniesieniem docelowego przedziału stopy funduszy federalnych o 25 b.p. na tym spotkaniu lub że mogliby poprzeć taką propozycję. Uczestnicy posiedzenia opowiadający się za podwyżką o 25 b.p. wskazywali, że rynek pracy pozostaje bardzo napięty, dynamika aktywności gospodarczej była silniejsza niż wcześniej przewidywano i niewiele było wyraźnych oznak, że inflacja jest na ścieżce powrotu do celu Komitetu wynoszącego 2 proc.” – dodano.

W ocenie członków Fedu, na razie trudno ocenić wpływ podwyżek dokonanych podwyżek stóp proc. i ostatnich zawirowań w sektorze bankowym na gospodarkę USA.

„Rozważając na tym spotkaniu odpowiednie działania w zakresie polityki pieniężnej, uczestnicy posiedzenia zgodzili się, że chociaż inflacja zmniejszyła się od połowy 2022 r., pozostaje znacznie powyżej długoterminowego celu Komitetu wynoszącego 2 proc. Aktywność gospodarcza nadal rozwijała się w umiarkowanym tempie. Rynek pracy pozostawał bardzo napięty, w ostatnich miesiącach odnotowano znaczny wzrost liczby miejsc pracy, a stopa bezrobocia nadal była niska, ale pojawiły się pewne oznaki, że podaż i popyt na rynku pracy zaczęły się lepiej równoważyć. Gospodarka borykała się z trudnościami w postaci zaostrzonych warunków kredytowania, w tym wyższych stóp procentowych, dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw, co prawdopodobnie odbiłoby się na działalności gospodarczej, zatrudnieniu i inflacji, chociaż zakres tych skutków pozostaje niepewny” – napisano w sprawozdaniu.

„Uczestnicy posiedzenia generalnie odnotowali wysoki stopień niepewności co do skumulowanych skutków dla gospodarki zarówno już uchwalonego zacieśnienia polityki pieniężnej, jak i potencjalnego dodatkowego zaostrzenia warunków udzielania kredytów, wynikającego z ostatnich wydarzeń w sektorze bankowym. Uczestnicy posiedzenia zauważyli, że prawdopodobnie nie zaobserwowano jeszcze pełnych skutków zacieśnienia polityki pieniężnej, chociaż kilkoro zwróciło uwagę na możliwość, że znaczna część skutków zacieśnienia polityki pieniężnej mogła już zostać zrealizowana. Jeśli chodzi o ryzyko pogorszenia się aktywności gospodarczej, uczestnicy posiedzenia zwrócili uwagę na możliwość, że skumulowane i szybkie zacieśnienie polityki pieniężnej ostatecznie wpłynie na aktywność gospodarczą bardziej niż oczekiwano, oraz że dodatkowe skutki zaostrzenia warunków udzielania kredytów przez banki mogą okazać się bardziej znaczące niż oczekiwano” – dodano.

Uczestnicy posiedzenia wskazali, że perspektywy dotyczące inflacji nadal są obarczone dużym stopniem niepewności.

„Jeśli chodzi o ryzyko dla inflacji, ponieważ inflacja utrzymuje się znacznie powyżej długoterminowego celu Komitetu, niektórzy uczestnicy posiedzenia wspominali o możliwości utraty zakotwiczenia długoterminowych oczekiwań inflacyjnych, zwłaszcza w świetle silniejszego niż oczekiwano popytu konsumpcyjnego i wciąż napiętej sytuacji na rynku pracy” – napisano w protokole.

Podczas posiedzenia 13–14 czerwca Fed pozostawił stopy proc. w USA bez zmian na poziomie 5,00–5,25 proc. Fed podał, że dodatkowe zaostrzenie polityki monetarnej będzie zależało od danych. Fed prognozuje stopy proc. w USA na poziomie 5,6 proc. na koniec ’23 i 4,6 proc. na koniec ’24.

Decyzja o stopach procentowych była zgodna z oczekiwaniami rynku i została podjęta jednogłośnie. W obecnym cyklu zacieśniania polityki monetarnej Fed podniósł stopy proc. łącznie o 500 b.p. Stopy proc. w USA są najwyższe od 2007 r. Fed podał, że dodatkowe zaostrzenie polityki monetarnej może być właściwe, ale będzie zależało od napływających danych.

Kolejne posiedzenie Rezerwy zaplanowano na 25-26 lipca.

Kurs dolara po opublikowaniu raportu umacnia się o 0,31 proc. wobec koszyka walut do 103,36 pkt. Rentowność 10-letnich UST rośnie o 8 b.p. do 3,94 proc.

kkr/ asa/


Artykuły powiązane

Identyfikacja wstrząsów w obszarze polityki pieniężnej

Kategoria: VoxEU
Z powodu gwałtownego wzrostu inflacji banki centralne ponownie znalazły się w centrum uwagi debaty publicznej Autorzy proponują nowatorską metodę identyfikowania egzogenicznych zmian w polityce pieniężnej na podstawie doświadczeń Fed.
Identyfikacja wstrząsów w obszarze polityki pieniężnej

Fed stoi w obliczu kolejnych wyzwań i dylematów

Kategoria: Analizy
W ubiegłym tygodniu Fed podniósł trzeci raz z rzędu stopy o 75 punktów bazowych, wyśrubowując je do przedziału od 3 do 3,25 proc. Zważywszy, że jeszcze na początku tego roku wynosiły one nieco ponad zero procent, to można mówić o dużej determinacji Fed do obniżenia inflacji.
Fed stoi w obliczu kolejnych wyzwań i dylematów