GUS: 6,7 mln dzieci i młodzieży w szkołach i przedszk. w ‘23/24

W roku szkolnym 2023/2024 w szkołach i przedszkolach kształciło się 6,7 mln dzieci i młodzieży, co stanowiło 17,8 proc. ludności kraju – podał GUS.

W roku szkolnym 2023/2024 w Polsce zatrudnionych było 525,2 tys. nauczycieli (w przeliczeniu na pełne etaty). Jest to o 2,5 proc. więcej etatów rdr.

GUS podał, że w roku szkolnym 2023/2024 w Polsce do 14,0 tys. szkół podstawowych dla dzieci i młodzieży uczęszczało 3,0 mln uczniów (o 115,4 tys. mniej niż w poprzednim roku szkolnym).

Według GUS w roku szkolnym 2023/2024 do szkół ponadpodstawowych dla młodzieży w Polsce uczęszczało 1818,9 tys. uczniów (o 8,8 proc. więcej niż w roku szkolnym 2022/2023).

map/ gor/


Artykuły powiązane

Wpływ wojny na kapitał ludzki i produktywność na Ukrainie

Kategoria: Trendy gospodarcze
Dyskusje dotyczące odbudowy ukraińskiej gospodarki koncentrują się zazwyczaj na zastąpieniu wyniszczonych zasobów kapitału fizycznego, jednak kluczowe dla określenia trendu gospodarki po zakończeniu konfliktu będą również straty w kapitale ludzkim. W niniejszym artykule opracowano model służący do określenia wielkości tych strat. Wskazuje on, że połączenie gorszych wyników kształcenia i utraty umiejętności oraz zmniejszonej zdolności do pracy ludności w wieku produkcyjnym doprowadzi do zmniejszenia ogólnej wydajności produkcyjnej o około 7 proc. w okresie do 2035 r., zaś negatywne skutki powyższych zjawisk będą zanikać – choć powoli – w kolejnych dziesięcioleciach.
Wpływ wojny na kapitał ludzki i produktywność na Ukrainie

Kierunki chińskiej polityki w zakresie rozwoju gospodarczego i społecznego

Kategoria: Trendy gospodarcze
Docelowy wzrost PKB Chin w 2024 r. na poziomie 5 proc., zwiększenie krajowej konsumpcji, kontynuacja realizacji celów rozwojowych, w tym nacisk na rozwój nowoczesnego systemu przemysłowego, zmniejszenie barier w dostępie do rynku w celu przyciągnięcia kapitału zagranicznego, poprawa otoczenia biznesowego dla przedsiębiorstw zagranicznych, kontynuacja działań na rzecz obniżania emisji dwutlenku węgla i osiągniecie neutralności węglowej to główne kierunki chińskiej polityki w 2024 r.
Kierunki chińskiej polityki w zakresie rozwoju gospodarczego i społecznego

Systemy płacy minimalnej w świetle doświadczeń międzynarodowych

Kategoria: Trendy gospodarcze
Relacja między minimalnym a przeciętnym wynagrodzeniem w różnych branżach w 2023 r. wahała się od niespełna 30 do niemal 70 proc., a różnice między województwami wynosiły kilkanaście punktów proc. Czy ewentualne zmiany w mechanizmie najniższej płacy są zasadne?
Systemy płacy minimalnej w świetle doświadczeń międzynarodowych