GUS: Ceny lokali mieszkalnych wzrosły w III kw. o 14,4 proc.

Ceny lokali mieszkalnych w III kwartale 2024 roku wzrosły o 14,4 proc. rok do roku, a w ujęciu kwartał do kwartału wzrosły o 1,6 proc. – podał GUS.

„Przy obliczaniu wskaźników cen lokali mieszkalnych za 2024 r. rynkowi pierwotnemu przypisuje się wagę 50,6 proc., a rynkowi wtórnemu – 49,4 proc.” – napisano w komunikacie GUS.

W III kwartale 2024 roku najszybciej drożały lokale mieszkalne w województwie podlaskim, gdzie wzrost w ujęciu kwartalnym wyniósł 4,3 proc. – podał GUS.

W całej Polsce wzrost cen lokali mieszkalnych w III kwartale wyniósł 1,6 proc. kdk.

Na drugim miejscu było województwo kujawsko-pomorskie ze wzrostem kwartalnym 3,6 proc.

Na trzecim miejscu były województwo lubelskie ze wzrostem 3,5 proc.

W województwie mazowieckim wzrost wyniósł 1,0 proc., poniżej średniej krajowej.

W III kwartale ceny lokali spadły w województwie zachodniopomorskim o 2,4 proc.

W warmińsko-mazurskim spadek wyniósł 0,1 proc.

 

map/ ana/


Artykuły powiązane

Powolna poprawa w polskim handlu zagranicznym

Kategoria: Trendy gospodarcze
Sytuacja w wymianie z zagranicą stopniowo się stabilizuje po długim okresie spadków wartości obrotów handlowych. Zmniejsza się niekorzystne oddziaływanie światowych cen oraz aprecjacji nominalnego kursu złotego. Obecnie duży wpływ na zróżnicowanie wyników eksportu i importu ma popyt, zwłaszcza wobec braku w ostatnich latach dużych inwestycji proeksportowych.
Powolna poprawa w polskim handlu zagranicznym

Rosyjski budżet przegrywa z wojną

Kategoria: Trendy gospodarcze
Rosja przyjęła kolejny „wojenny” budżet na 2025 r. i lata 2026–2027. Wbrew wcześniejszym założeniom sytuacja się nie normalizuje, wydatki rosną w galopującym tempie, a deficyt narasta. Budżet nie jest w stanie wspierać innych sfer życia społeczno-gospodarczego decydujących o przyszłej pozycji Rosji, a jego stan pokazuje wymierne koszty wojny, te bieżące, jak również te, które będą obciążać rosyjską gospodarkę przez następnych wiele lat.
Rosyjski budżet przegrywa z wojną

Za 15 lat będziemy mieli tyle mieszkań ile obecna średnia UE

Kategoria: Trendy gospodarcze
Mieszkania w Polsce drożeją w ujęciu nominalnym i realnym, ale ten drugi sposób liczenia wskazuje, że daleko jeszcze do kryzysowego poziomu przewartościowania. Wraz z przyszłymi obniżkami stóp zaczniemy prawdopodobnie nowy, trzeci już cykl na rynku nieruchomości.
Za 15 lat będziemy mieli tyle mieszkań ile obecna średnia UE