GUS: Firmy w 2024 r. utrzymają poziom inwestycji z 2023 r.

Firmy w 2024 r. utrzymają poziom inwestycji z 2023 r. – wynika z badania GUS.

„Wśród badanych w listopadzie 2024 r. przedsiębiorstw dominują wskazania utrzymania inwestycji na poziomie z 2023 r. Taką możliwość zgłosiło od 41,3 proc. podmiotów przetwórstwa przemysłowego do 62,1 proc. jednostek handlu detalicznego” – napisano.

GUS podaje, że największy optymizm odnośnie do perspektyw inwestowania zauważalny jest w przetwórstwie przemysłowym, gdzie 26,5 proc. podmiotów przewidywało wzrost poziomu inwestycji.

Z badania wynika, że nadal przeważają oceny wskazujące na neutralny wpływ obecnych zmian sytuacji firmy i otoczenia na skłonność do podejmowania inwestycji.

Na ten wariant odpowiedzi wskazało od 66,6 proc. jednostek przetwórstwa przemysłowego do 77,1 proc. jednostek usługowych.

map/ asa/

 


Artykuły powiązane

Jak wojna w Ukrainie wpłynęła na polskie firmy?

Kategoria: Trendy gospodarcze
Większość polskich przedsiębiorców odczuła skutki wojny w Ukrainie, choć jej wpływ oceniają w zróżnicowany sposób – wynika z badania przeprowadzonego przez Polski Instytut Ekonomiczny.
Jak wojna w Ukrainie wpłynęła na polskie firmy?

Trendy w globalnych przepływach zagranicznych inwestycji bezpośrednich

Kategoria: Trendy gospodarcze
Spowolnienie gospodarcze, napięcia geopolityczne, obawy dotyczące bezpieczeństwa łańcucha dostaw i szerzej bezpieczeństwa narodowego prowadzące do wzrostu protekcjonizmu i fragmentacji handlu, bardziej restrykcyjne otoczenie regulacyjne biznesu, trudniejsze globalne warunki finansowe i rosnące koszty negatywnych skutków zmian klimatu to wybrane czynniki podważające stabilność i przewidywalność globalnych przepływów inwestycyjnych. Nie pozostają bez wpływu na przepływy zagranicznych inwestycji bezpośrednich (ZIB), zarówno w rozwiniętych, jak i w rozwijających się krajach.
Trendy w globalnych przepływach zagranicznych inwestycji bezpośrednich

Wpływ wyższych stóp procentowych na brytyjskie firmy

Kategoria: Trendy gospodarcze
Firmy w wielu zaawansowanych gospodarkach mają od 2021 r. do czynienia ze znacznym wzrostem oprocentowania kredytów i depozytów. W niniejszym artykule wykorzystano dane z Wielkiej Brytanii w celu zbadania wpływu wyższych stóp procentowych na poziomy sprzedaży i zatrudnienia oraz decyzje inwestycyjne firm. Do III kw. 2023 r. wyższe stopy procentowe obniżyły poziomy inwestycji i zatrudnienia odpowiednio o 8 proc. i 2 proc. Odzwierciedla to zarówno bezpośredni wpływ w postaci większego kosztu kapitału, jak i skutki pośrednie wynikające ze spadku popytu. Firmy, które w najwyższym stopniu korzystają z finansowania zewnętrznego w celu dokonywania inwestycji, informują o najwyższych spadkach zarówno inwestycji, jak i zatrudnienia w wyniku podwyższonych stóp procentowych.
Wpływ wyższych stóp procentowych na brytyjskie firmy