Rosyjski budżet przegrywa z wojną
Kategoria: Trendy gospodarcze
Wyniki badań koniunktury ogólnogospodarczej w I kw. 2025 r. wskazują, że trwające od dwóch lat ożywienie aktywności ekonomicznej uległo wygaszeniu – wynika z badania Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH. Prognozy uczestników badań są optymistyczne, ale klimat gospodarczy za granicą jest niesprzyjający i będzie utrudniał spełnienie tych przewidywań.
„Wyniki badań koniunktury ogólnogospodarczej w I kwartale 2025 r. wskazują, że trwające od dwóch lat ożywienie aktywności ekonomicznej uległo wygaszeniu. Wśród zagrożeń dalszego rozwoju krajowej gospodarki należy wymienić pogarszającą się kondycję kluczowych gospodarek UE, w tym gospodarki niemieckiej, a także ryzyko niekorzystnego z punktu widzenia (gospodarczych) interesów Polski zakończenia bądź >>zamrożenia<< wojny rosyjsko-ukraińskiej” – napisano w raporcie.
„Prognozy uczestników badań przeprowadzonych przez IRG SGH w styczniu 2025 r. są optymistyczne, jednak klimat gospodarczy za granicą jest niesprzyjający i będzie utrudniał spełnienie tych przewidywań” – dodano.
Z badania wynika, że w pierwszym kwartale 2025 r. barometr koniunktury IRG SGH (BARIRG) przyjął wartość ujemną, -1,67 pkt, o 3,94 pkt niższą niż w poprzednim kwartale, lecz o 4,57 pkt wyższą niż w analogicznym okresie 2024 r.
„Tym samym została przełamana tendencja wzrostowa barometru, trwająca od początku 2023 r.” – podano w raporcie z badania.
„Należy jednak zwrócić uwagę, że wartość ogólnego wskaźnika koniunktury w I kwartale 2025 r. jest znacznie wyższa od średniej dla pierwszych kwartałów z ostatnich 20 lat (o ponad 6,0 pkt)” – dodano.
Jak wskazują autorzy opracowania, kwartalny spadek wartości barometru wynika głównie z osłabienia się kondycji w sektorze bankowym (wskaźnik cząstkowy na poziomie 25 pkt, o 15 pkt mniej niż w kwartale poprzednim) oraz pogorszenia się koniunktury w przetwórstwie przemysłowym (wartość wskaźnika koniunktury IRGIND wyniosła w I kwartale 2025 r. -5,4 pkt, o 7,43 pkt mniej niż w IV kwartale 2024 r.).
W budownictwie spadek wartości wskaźnika IRGCON wyniósł 1,7 pkt, a w sektorze gospodarstw domowych – 0,4 pkt.
„Spadek wartości barometru złagodziła poprawa koniunktury w handlu – wartość wskaźnika IRGTRD wyniosła w I kwartale 2025 r. 4,3 pkt, o 4,8 pkt więcej niż kwartał temu” – napisano.
Z kolei w ujęciu rocznym największy wpływ na dodatnią dynamikę wartości barometru miał wzrost wartości wskaźników koniunktury w: sektorze bankowym (o 29,2 pkt), budownictwie (o 10,8 pkt) i handlu (o 2,3 pkt). Wartość wskaźnika kondycji gospodarstw domowych spadła w skali roku o 3,74 pkt, a wskaźnika koniunktury w przemyśle przetwórczym o 1,4 pkt.
pat/ gor/