W II kwartale 2023 r. koniunktura w gospodarce polskiej ponownie się poprawiła – wynika z badania Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH. Kolejny kwartał będzie okresem pozytywnego oddziaływania czynników sezonowych, co stwarza podstawy do oczekiwania dalszej poprawy koniunktury.
Wartość barometru IRG SGH, BARIRG, w II kwartale 2023 r. wynosi –11,3 pkt, o 1,3 pkt więcej niż w I kwartale 2023 r. W porównaniu do II kwartału 2022 r. wartość barometru zmalała o 6,0 pkt.
„W porównaniu z poprzednim kwartałem największa poprawa koniunktury miała miejsce w budownictwie i handlu. Wzrosty wskaźników koniunktury w tych sektorach wyniosły odpowiednio 15,1 i 12,4 pkt. Odpowiadają one za wzrost wartości barometru o 4,0 pkt. Wskaźnik kondycji gospodarstw domowych zwiększył swoją wartość o 6,4 pkt., a w przemyśle przetwórczym o 3,9 pkt” – napisano w komentarzu do badania.
„Łącznie zmiany te spowodowały wzrost wartości barometru o kolejne 2,9 pkt. Tylko wskaźnik koniunktury w sektorze bankowym obniżył swoją wartość o 39,3 pkt, zmniejszając wzrost wartości barometru o 5,6 pkt” – dodano.
Jak wskazują autorzy raportu, analiza zmian wartości barometru wskazuje na to, że w gospodarce została zahamowana faza spowolnienia aktywności gospodarczej.
„Pomimo istniejących ograniczeń zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych, pojawiły się sygnały poprawy koniunktury. Poprawiają się nastroje przedsiębiorców i konsumentów. Kolejny kwartał będzie okresem pozytywnego oddziaływania czynników sezonowych, co stwarza podstawy do oczekiwania dalszej poprawy koniunktury” – napisano.
pat/ gor/