Japonia: 250 mld dolarów na złagodzenie skutków inflacji

Japoński rząd zatwierdził w piątek pakiet gospodarczy o wartości 39 bln jenów (250 mld dol.), który ma na celu ograniczenie rosnących kosztów energii i pomoc najuboższym w łagodzeniu skutków inflacji. Rząd w Tokio zamierza uruchomić rozbudowany system dopłat.

W celu sfinansowania pakietu mniejszościowy gabinet premiera Shigeru Ishiby będzie dążył do uchwalenia dodatkowego budżetu w wysokości 13,9 bln jenów na rok fiskalny do marca 2025 r. Dokument trafi pod obrady parlamentu podczas nadzwyczajnej sesji, która jest zaplanowana na przyszły czwartek.

Rząd chce przeznaczyć 12,7 bln jenów na walkę z inflacją kosztową, w tym na dotacje, które mają wyrównać wzrost cen energii elektrycznej, gazu i benzyny. Jednorazowe świadczenia pieniężne w kwocie 30 tys. jenów (ok. 800 zł) przewidziano natomiast na przeciwdziałanie rosnącym kosztom edukacji. Środki te będą dodatkowym wsparciem obok wypłacanych już 20 tys. jenów na dziecko.

Na działania stymulujące gospodarkę, w tym wieloletni program wsparcia rozwoju sztucznej inteligencji i przemysłu półprzewodników, przewidziano ok. 19,1 bln jenów.

Według rządowych prognoz plan wsparcia wpłynie na obniżenie cen konsumpcyjnych o około 0,3 punktu procentowego. Premier Ishiba liczy, że oprócz złagodzenia negatywnego wpływu inflacji nowy pakiet doprowadzi też do ożywienia gospodarek regionalnych, które zmagają się z trudnościami.

krp/ piu/ gor/

 


Artykuły powiązane

Przyszłość japońskiej waluty

Kategoria: Trendy gospodarcze
Na początku sierpnia przez rynki finansowe przeszło tornado, które doprowadziło do gwałtownych spadków zarówno na giełdach jak i rynkach walutowych. Wszystko to za sprawą jednej decyzji podjętej przez Bank Japonii, a dotyczącej podniesienie oprocentowania w Kraju Kwitnącej Wiśni zaledwie o 15 punktów bazowych. Dlaczego tak mała podwyżka wywołała tak dużą wyprzedaż?
Przyszłość japońskiej waluty

Zmiany mechanizmów przeniesienia cen a „domknięcie” procesu dezinflacji

Kategoria: Trendy gospodarcze
Stopy inflacji w strefie euro i w USA gwałtownie wzrosły w 2022 r., po części w wyniku poważnych szoków wywołanych zwyżką cen energii. Nasz artykuł zawiera analizę przeniesienia cen energii na inflację bazową w Stanach Zjednoczonych i Niemczech począwszy od lat 70. XX w. Wykazujemy, że siła tego przenoszenia nie jest stała, ale zmienia się w czasie. Wpływ cen energii na inflację w latach 70. XX w. był silny w Stanach Zjednoczonych – w przeciwieństwie do Niemiec. W obu krajach zaobserwowano silne przenoszenie cen energii w 2022 r., która jednak osłabiła się w ostatnich kwartałach, co świadczyłoby o przywróceniu bardziej normalnej dynamiki inflacji.
Zmiany mechanizmów przeniesienia cen a „domknięcie” procesu dezinflacji

Nowe wyzwania prezesa Banku Japonii

Kategoria: Analizy
Zagadnienie łagodzenia polityki pieniężnej w otoczeniu wysokiej inflacji to jedno z szeregu wyzwań, w obliczu którego stoi nowy prezes Banku Japonii
Nowe wyzwania prezesa Banku Japonii