KE prognozuje dla Polski deficyt gg w ’23 na -5,8 proc. PKB

Komisja Europejska prognozuje dla Polski deficyt sektora general government (gg) w 2023 r. na -5,8 proc. PKB, w 2024 r. na -4,6 proc., a w 2025 r. na -3,9 proc. – podano w najnowszych prognozach KE. Dług publiczny Polski wg KE ma wzrosnąć do 56,2 proc. PKB z 50,9 proc. w 2023 r.

Prognozy KE uwzględniają na 2023 r. wzrost wydatków na obronę i opiekę zdrowotną, wzrost pensji w sektorze publicznym, a także na dodatkowe subsydia dla rolników.

KE szacuje koszt netto wydatków na działania osłonowe na rynku energii w 2023 r. na 0,6 proc. PKB, a w 2024 r. na 0,4 proc. PKB.

„W 2024 r. deficyt gg wg prognozy ma obniżyć się do 4,6 proc. PKB (z 5,8 proc. – PAP), czemu sprzyjać będzie wzrost dochodów budżetowych przy ożywieniu gospodarczym. Wygaszanie większości działań osłonowych na rynku energii (do 0,4 proc. PKB) ograniczy wydatki. Jednocześnie pozostałe wydatki pozostaną na wysokim poziomie, podobnie jak w poprzednich latach, zwłaszcza wobec rosnących emerytur i pensji” – napisano.

Prognoza uwzględnia waloryzację od 2024 r. świadczenia rodzicielskiego do kwoty 800 zł.

„W 2025 r. prognozowany jest spadek deficytu gg do 3,9 proc. PKB, wobec spadku wydatków, a w szczególności całkowitego wycofania wsparcia związanego z sektorem energii” – napisano.

„Wysokie deficyty oraz dostosowania związane z momentem płatności oraz dostaw inwestycji militarnych przyczynią się do wzrostu długu publicznego do 56,2 proc. w 2025 r.” – dodano.

Dług publiczny Polski wg KE ma wzrosnąć w 2024 r. do 54,4 proc. z 50,9 proc. w 2023 r.

tus/ gor/


Artykuły powiązane

Rosyjski budżet przegrywa z wojną

Kategoria: Trendy gospodarcze
Rosja przyjęła kolejny „wojenny” budżet na 2025 r. i lata 2026–2027. Wbrew wcześniejszym założeniom sytuacja się nie normalizuje, wydatki rosną w galopującym tempie, a deficyt narasta. Budżet nie jest w stanie wspierać innych sfer życia społeczno-gospodarczego decydujących o przyszłej pozycji Rosji, a jego stan pokazuje wymierne koszty wojny, te bieżące, jak również te, które będą obciążać rosyjską gospodarkę przez następnych wiele lat.
Rosyjski budżet przegrywa z wojną

Magazynowanie a optymalizacja wykorzystania energii odnawialnej

Kategoria: Trendy gospodarcze
Wykorzystanie rosnącego potencjału energii odnawialnej w dużej mierze będzie zależało od możliwości magazynowania pozyskanej, ale niewykorzystanej mocy. Produkcja baterii, które to umożliwiają, szybko rośnie, a ich ceny wyraźnie spadają.
Magazynowanie a optymalizacja wykorzystania energii odnawialnej

Światowe rynki kapitałowe w świetle ryzyka geopolitycznego

Kategoria: Trendy gospodarcze
Rozpoczęta kadencja Donalda Trumpa, rywalizacja amerykańsko-chińska, wojny w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie, a także dalszy rozwój AI wpłyną na globalne rynki kapitałowe w 2025 r. i kolejnych latach. Inwestorzy zastanawiają się jednak, jak długo potrwa globalna hossa oraz co z wyzwaniami stojącymi przed naszą GPW?
Światowe rynki kapitałowe w świetle ryzyka geopolitycznego