KE w II poł ‘24 planuje emisje o wartości do 65 mld euro

Komisja Europejska w II połowie 2024 r. planuje emisje o wartości do 65 mld euro – podała KE w komunikacie.

W I połowie 2024 r. KE przeprowadziła emisje o wartości blisko 75 mld euro.

Wpływy z obligacji UE zostaną przeznaczone na finansowanie wypłat w ramach programu NextGenerationEU i innych programów politycznych, takich jak instrument na rzecz Ukrainy, instrument reform i wzrostu dla Bałkanów Zachodnich oraz program pomocy makrofinansowej.

Plany finansowania na drugą połowę 2024 r. zwiększą łączną kwotę emisji UE w całym 2024 r. do 140 mld euro (+ 20 mld euro w porównaniu z planem finansowania na 2023 r.).

KE podała, że w latach 2025 i 2026 emisje będą rosły do 150–160 mld euro.

Komisja zaciąga pożyczki na międzynarodowych rynkach kapitałowych w imieniu UE i wypłaca środki państwom członkowskim i państwom trzecim w ramach różnych programów pożyczkowych. Zadłużenie UE jest gwarantowane przez budżet UE, a wpłaty do budżetu UE stanowią bezwarunkowy obowiązek prawny wszystkich państw członkowskich na mocy Traktatów UE.

map/ gor/

 


Artykuły powiązane

Rola cyfrowego euro w płatnościach detalicznych

Kategoria: Trendy gospodarcze
Współczesną rzeczywistość charakteryzuje szybki postęp. Dynamiczny rozwój technologii informatycznych i cyfryzacja gospodarki wymuszają zmiany także w funkcjonowaniu systemu płatniczego i w samych płatnościach. Zjawisko to ma zasięg globalny. Dotyczy również strefy euro. W dyskusji publicznej pada pytanie, czy po 25 latach od wprowadzenia banknotów i monet euro nadszedł już czas na równoległe wprowadzenie przez Eurosystem (tj. Europejski Bank Centralny i 20 banków centralnych państw strefy euro) cyfrowego odzwierciedlenia gotówki?
Rola cyfrowego euro w płatnościach detalicznych

Kierunki chińskiej polityki w zakresie rozwoju gospodarczego i społecznego

Kategoria: Trendy gospodarcze
Docelowy wzrost PKB Chin w 2024 r. na poziomie 5 proc., zwiększenie krajowej konsumpcji, kontynuacja realizacji celów rozwojowych, w tym nacisk na rozwój nowoczesnego systemu przemysłowego, zmniejszenie barier w dostępie do rynku w celu przyciągnięcia kapitału zagranicznego, poprawa otoczenia biznesowego dla przedsiębiorstw zagranicznych, kontynuacja działań na rzecz obniżania emisji dwutlenku węgla i osiągniecie neutralności węglowej to główne kierunki chińskiej polityki w 2024 r.
Kierunki chińskiej polityki w zakresie rozwoju gospodarczego i społecznego

Rosyjskie miliardy mogą wkrótce wesprzeć Ukrainę

Kategoria: Trendy gospodarcze
Perturbacje z zatwierdzeniem przez Kongres USA nowego pakietu pomocy finansowej dla Ukrainy oraz problemy płatnicze Unii Europejskiej sprawiły, że na porządku dziennym stanęła sprawa wykorzystania na potrzeby naszego sąsiada rosyjskich aktywów zamrożonych na Zachodzie.
Rosyjskie miliardy mogą wkrótce wesprzeć Ukrainę