Ukraina rozpoczęła negocjacje akcesyjne z UE.
Kategoria: Trendy gospodarcze
Komisja Europejska poinformowała, że jest zadowolona z przebiegu negocjacji członkowskich w Ukrainą i że czeka z niecierpliwością na rozpoczęcie z tym krajem oficjalnych klastrów negocjacyjnych, co powinno nastąpić już w 2025 r.
Prezentując w środę w Brukseli swój coroczny raport dotyczący rozszerzenia UE, Komisja Europejska przyznała, że chwali sobie przebieg rozmów akcesyjnych z Ukrainą.
Ukraina złożyła wniosek o członkostwo w UE 28 lutego 2022 r., czyli cztery dni po inwazji Rosji. Komisja Europejska wydała w listopadzie 2023 r. pozytywną opinię na ten temat, a państwa członkowskie miesiąc później podjęły decyzję o otwarciu negocjacji akcesyjnych z Kijowem.
„Wojna nie była przeszkodą dla rozpoczęcia rozmów o członkostwie Ukrainy. Przeciwnie, dlatego, że kraj padł ofiarą wojny, ten proces został przeprowadzony błyskawicznie” – powiedział w środę podczas konferencji prasowej szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.
„Członkostwo w Unii europejskiej jest najwyższą gwarancją bezpieczeństwa, jaką Wspólnota może zapewnić Ukrainie” – dodał polityk.
25 czerwca tego roku odbyły się pierwsze negocjacje międzyrządowe, formalnie otwierające negocjacje między UE a Ukrainą oraz – w tym samym czasie – Mołdawią. Komisja rozpoczęła dwustronne spotkania przeglądowe, które wciąż się toczą, a Ukraina rozpoczęła wdrażanie reform, umożliwiających jej członkostwo w Unii.
KE nie ukrywała, że jest zadowolona z tego, jak przebiega proces oraz, że z niecierpliwością czeka na otwarcie oficjalnych rozdziałów negocjacyjnych z tym krajem, co powinno nastąpić już w 2025 r.
„Ukraina nadal wprowadza reformy, mimo że prowadzi regularną wojnę” – powiedział Borrell, dodając, że UE będzie wspierała Ukrainę na wszystkich frontach.
W ramach procesu UE znacznie zwiększyła pomoc finansową dla państw-kandydatów, w tym Ukrainy.
W marcu tego roku wszedł w życie Instrument na rzecz Ukrainy w wysokości 50 mld euro w postaci dotacji i pożyczek. Instrument ma wspierać wysiłki kraju na rzecz utrzymania stabilności finansowej, promowania i wspierania reform w perspektywie przyszłego członkostwa w Unii. Mechanizm ma zapewnić Ukrainie wsparcie finansowe na lata 2024–2027, a jego realizacja opiera się na opracowanym przez Kijów i zaakceptowanym przez państwa członkowskie Planie Ukrainy, zawierającym planowane reformy i inwestycje. Jak dotąd Ukrainie wypłacono z Instrumentu 12,4 mld euro oraz zatwierdzono sfinansowanie 1,4 mld euro inwestycji.
W swoim raporcie KE podkreśliła też, że otwarcie negocjacji akcesyjnych z Ukrainą było wyrazem uznania dla determinacji tego kraju w kontynuowaniu reform na ścieżce akcesji do UE. Dodała również, że mimo kontynuacji rosyjskiej agresji, Ukraina wykazała się niezwykłą odpornością i zaangażowaniem na drodze do Wspólnoty.
Z Brukseli Jowita Kiwnik Pargana
jowi/ mal/ asa/