KE zadowolona z negocjacji członkowskich z Ukrainą

Komisja Europejska poinformowała, że jest zadowolona z przebiegu negocjacji członkowskich w Ukrainą i że czeka z niecierpliwością na rozpoczęcie z tym krajem oficjalnych klastrów negocjacyjnych, co powinno nastąpić już w 2025 r.

Prezentując w środę w Brukseli swój coroczny raport dotyczący rozszerzenia UE, Komisja Europejska przyznała, że chwali sobie przebieg rozmów akcesyjnych z Ukrainą.

Ukraina złożyła wniosek o członkostwo w UE 28 lutego 2022 r., czyli cztery dni po inwazji Rosji. Komisja Europejska wydała w listopadzie 2023 r. pozytywną opinię na ten temat, a państwa członkowskie miesiąc później podjęły decyzję o otwarciu negocjacji akcesyjnych z Kijowem.

„Wojna nie była przeszkodą dla rozpoczęcia rozmów o członkostwie Ukrainy. Przeciwnie, dlatego, że kraj padł ofiarą wojny, ten proces został przeprowadzony błyskawicznie” – powiedział w środę podczas konferencji prasowej szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

„Członkostwo w Unii europejskiej jest najwyższą gwarancją bezpieczeństwa, jaką Wspólnota może zapewnić Ukrainie” – dodał polityk.

25 czerwca tego roku odbyły się pierwsze negocjacje międzyrządowe, formalnie otwierające negocjacje między UE a Ukrainą oraz – w tym samym czasie – Mołdawią. Komisja rozpoczęła dwustronne spotkania przeglądowe, które wciąż się toczą, a Ukraina rozpoczęła wdrażanie reform, umożliwiających jej członkostwo w Unii.

KE nie ukrywała, że jest zadowolona z tego, jak przebiega proces oraz, że z niecierpliwością czeka na otwarcie oficjalnych rozdziałów negocjacyjnych z tym krajem, co powinno nastąpić już w 2025 r.

„Ukraina nadal wprowadza reformy, mimo że prowadzi regularną wojnę” – powiedział Borrell, dodając, że UE będzie wspierała Ukrainę na wszystkich frontach.

W ramach procesu UE znacznie zwiększyła pomoc finansową dla państw-kandydatów, w tym Ukrainy.

W marcu tego roku wszedł w życie Instrument na rzecz Ukrainy w wysokości 50 mld euro w postaci dotacji i pożyczek. Instrument ma wspierać wysiłki kraju na rzecz utrzymania stabilności finansowej, promowania i wspierania reform w perspektywie przyszłego członkostwa w Unii. Mechanizm ma zapewnić Ukrainie wsparcie finansowe na lata 2024–2027, a jego realizacja opiera się na opracowanym przez Kijów i zaakceptowanym przez państwa członkowskie Planie Ukrainy, zawierającym planowane reformy i inwestycje. Jak dotąd Ukrainie wypłacono z Instrumentu 12,4 mld euro oraz zatwierdzono sfinansowanie 1,4 mld euro inwestycji.

W swoim raporcie KE podkreśliła też, że otwarcie negocjacji akcesyjnych z Ukrainą było wyrazem uznania dla determinacji tego kraju w kontynuowaniu reform na ścieżce akcesji do UE. Dodała również, że mimo kontynuacji rosyjskiej agresji, Ukraina wykazała się niezwykłą odpornością i zaangażowaniem na drodze do Wspólnoty.

Z Brukseli Jowita Kiwnik Pargana

jowi/ mal/ asa/


Artykuły powiązane

Ukraina rozpoczęła negocjacje akcesyjne z UE.

Kategoria: Trendy gospodarcze
W dyskusji na temat członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej pojawiają się liczne znaki zapytania. Nawet ci, którzy kibicują naszym sąsiadom, zastrzegają, że w czasie negocjacji nie będzie drogi na skróty.
Ukraina rozpoczęła negocjacje akcesyjne z UE.

Rosyjskie miliardy mogą wkrótce wesprzeć Ukrainę

Kategoria: Trendy gospodarcze
Perturbacje z zatwierdzeniem przez Kongres USA nowego pakietu pomocy finansowej dla Ukrainy oraz problemy płatnicze Unii Europejskiej sprawiły, że na porządku dziennym stanęła sprawa wykorzystania na potrzeby naszego sąsiada rosyjskich aktywów zamrożonych na Zachodzie.
Rosyjskie miliardy mogą wkrótce wesprzeć Ukrainę

Rozszerzenie Unii Europejskiej: kto następny?

Kategoria: Trendy gospodarcze
Kto, kiedy i na jakich warunkach wejdzie do Unii Europejskiej? W kolejce czeka dziesięć państw, ale nie wszystkie mają takie same szanse.
Rozszerzenie Unii Europejskiej: kto następny?