Lagarde: EBC nie zobowiązuje się do określonej ścieżki stóp proc.

Bank nie zobowiązuje się do określonej ścieżki stóp procentowych. EBC dokona ponownego przeglądu. swojego podejścia do polityki monetarnej w przyszłym tygodniu – powiedziała w Parlamencie Europejskim szefowa EBC Christine Lagarde. Dodała, że stopy proc. EBC będą nadal obniżane, choć nie można powiedzieć, w jakim tempie.

„W październiku 2024 r. ECB obniżyło swoją główną stopę procentową o 25 punktów bazowych, po poprzednich cięciach w czerwcu i we wrześniu po 25 punktów bazowych: w sumie o 75 punktów bazowych. Informacje na czas naszego październikowego posiedzenia potwierdzały, że proces dezinflacyjny był na swoich torach” – zaznaczyła szefowa EBC.

„Dokonamy przeglądu naszego podejścia znowu w przyszłym tygodniu, zgodnie z naszym opartym na danych podejściem >>spotkanie po spotkaniu<<. W rezultacie, nie zobowiązujemy się do określonej ścieżki stóp procentowych” – dodała.

Później uściśliła, że kierunek dla stóp procentowych „jest jasny i jest w dół” – stopy będą nadal obniżane, ale szybkość ich obniżania nie jest z góry określona i jest zależna od danych, bo walka z inflacją jeszcze nie dobiegła końca.

„Obecnie stopy EBC są nadal restrykcyjne” – dodała.

jz/ osz/


Artykuły powiązane

Coraz wyższe stopy procentowe a wynik finansowy EBC

Kategoria: Instytucje finansowe
Europejski Bank Centralny po raz dziewiąty podniósł stopy procentowe 27 lipca 2023 r., windując je do dawno nienotowanego poziomu. Trudno mówić o jakiejkolwiek niespodziance, można natomiast spierać się odnośnie do tego, jak wysoki jest to rzeczywiście poziom. Z kolei decyzja dotycząca obniżenia oprocentowania rezerw obowiązkowych świadczy o tym, że EBC szuka oszczędności wszędzie tam, gdzie to jest możliwe.
Coraz wyższe stopy procentowe a wynik finansowy EBC

Punkt zwrotny dla polityki pieniężnej

Kategoria: Trendy gospodarcze
Środki polityki pieniężnej mają wpływ na zarządzanie długiem publicznym. Chodzi tu nie tylko o luzowanie czy zacieśnianie ilościowe, ale także o zmiany stóp procentowych. Wraz ze wzrostem wskaźników zadłużenia sektora publicznego wzrośnie podatność kwestii zarządzania długiem na decyzje polityki pieniężnej. W niniejszym artykule analizujemy niektóre z prawdopodobnych konsekwencji tego stanu rzeczy, porównując wzorzec zmian oficjalnych stóp procentowych, które miały miejsce w latach 1975-1980, kiedy zarządzanie długiem odgrywało główną rolę w osiąganiu celów polityki pieniężnej, z okresem 2008-2023, kiedy interakcje między zarządzaniem długiem a polityką pieniężną nie budziły takiego niepokoju.
Punkt zwrotny dla polityki pieniężnej

Sintra 2024: Polityka pieniężna w dobie transformacji

Kategoria: Trendy gospodarcze
Dyskusja podczas tegorocznego forum bankierów centralnych w portugalskiej Sintrze dotyczyła głównie aktualnych wyzwań dla polityki pieniężnej związanych z zachodzącymi w gospodarce światowej zmianami strukturalnymi, napięciami geopolitycznymi i skutkami silnych wstrząsów z poprzednich lat.
Sintra 2024: Polityka pieniężna w dobie transformacji