Obietnice kandydatów na prezydenta USA w zakresie gospodarki
Kategoria: Trendy gospodarcze
Europa powinna być gotowa na wszystko, w tym na wykorzystanie ceł jak broni czy narzędzia szantażu – oświadczyła w czwartek prezeska Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Christine Lagarde, cytowana przez portal Politico.
Lagarde uczestniczyła w wysłuchaniu komisji gospodarczej i monetarnej Parlamentu Europejskiego. Tego dnia weźmie też udział w dyskusjach budżetowych na szczycie Unii Europejskiej.
„Stosowane przez innych strategie […] repatriacji produkcji, wykorzystywania ceł jako broni i (narzędzia) szantażu powinny wzmocnić naszą determinację, aby być silnym” – powiedziała Lagarde, zapytana przez europosłów o skutki polityki celnej prezydenta USA Donalda Trumpa.
Według obliczeń EBC, jednostronne cła będą skutkowały zmniejszeniem tempa wzrostu strefy euro o 0,3 pkt proc. w pierwszym roku i o 0,5 pkt proc. w razie odwetu UE. Zdaniem Lagarde, inflacja może wzrosnąć o 0,5 pkt proc.
Lagarde zastrzegła jednak, że obliczenia są obarczone maksymalną niepewnością ze względu na szybki rozwój wydarzeń.
Prezeska EBC stwierdziła, że UE może zniwelować negatywne skutki polityki Trumpa, rozwijając relacje z innymi partnerami handlowymi.
„Bliższa integracja z resztą świata, pomijając USA, mogłaby zrekompensować straty wynikające z ceł, w tym ceł odwetowych” – oceniła.
12 marca 2025 r. weszły w życie podwyższone przez prezydenta USA cła w wysokości 25 proc. na zagraniczną stal i aluminium. W odpowiedzi na te cła KE poinformowała o nałożeniu ceł odwetowych przez UE na towary z tego kraju o wartości 26 mld euro. W pierwszej kolejności KE odwiesi cła z czasów pierwszej prezydentury Trumpa – obejmujące m.in. amerykański alkohol, motocykle Harley-Davidson i jeansy produkowane głównie w rządzonych przez Republikanów lub kluczowych wyborczo stanach – a potem nałoży nowe, np. na wołowinę i cukier.
mws/ mal/ asa/