Lagarde: Inflacja pozostanie w trendzie spadkowym

Oczekuje, że inflacja pozostanie w trendzie spadkowym w nadchodzących miesiącach – podała prezes EBC Christine Lagarde, na konferencji po posiedzeniu EBC.

„Są oznaki, że wzrost wynagrodzeń spowalnia. W dodatku, zyski spółek absorbują część rosnących kosztów pracy, co wpływa na obniżenie oddziaływania efektów inflacji. Oczekuje się, że inflacja pozostanie w trendzie spadkowym w nadchodzących miesiącach. Później oczekuje się, że spadnie w granice naszego celu, w miarę jak koszty pracy będą się obniżać, a szoki na rynku energii, wąskie gardła w dostawach i ożywienie gospodarki po pandemii przestaną oddziaływać na ceny. Miary długoterminowych oczekiwań inflacyjnych ogólnie pozostają stabilne, w większości oscylując w granicach 2 proc.” – powiedziała Lagarde.

„Gospodarka pozostaje słaba, konsumenci wstrzymują się z wydawaniem środków, a inwestycje spadają. (…) Jak wskazuje projekcja, wynagrodzenia odbiją, wspierając wzrost PKB” – dodała.

kkr/ asa/


Artykuły powiązane

Sintra 2024: Polityka pieniężna w dobie transformacji

Kategoria: Trendy gospodarcze
Dyskusja podczas tegorocznego forum bankierów centralnych w portugalskiej Sintrze dotyczyła głównie aktualnych wyzwań dla polityki pieniężnej związanych z zachodzącymi w gospodarce światowej zmianami strukturalnymi, napięciami geopolitycznymi i skutkami silnych wstrząsów z poprzednich lat.
Sintra 2024: Polityka pieniężna w dobie transformacji

Dylematy Europejskiego Banku Centralnego

Kategoria: Trendy gospodarcze
Podczas ostatniego posiedzenia Rada Prezesów EBC zdecydowała o obniżce stóp procentowych o 25 pb. Obniżki spodziewano się od dawna, nie była zatem specjalnym zaskoczeniem dla rynku, tak jak i jej skala nie była niespodzianką. Pytaniem otwartym pozostaje jednak to, czy nie była ona zbyt pospieszna? W związku z działaniami EBC pojawiają się także pytanie o powrót kryzysu fiskalnego w unii walutowej.
Dylematy Europejskiego Banku Centralnego

Zmiany mechanizmów przeniesienia cen a „domknięcie” procesu dezinflacji

Kategoria: Trendy gospodarcze
Stopy inflacji w strefie euro i w USA gwałtownie wzrosły w 2022 r., po części w wyniku poważnych szoków wywołanych zwyżką cen energii. Nasz artykuł zawiera analizę przeniesienia cen energii na inflację bazową w Stanach Zjednoczonych i Niemczech począwszy od lat 70. XX w. Wykazujemy, że siła tego przenoszenia nie jest stała, ale zmienia się w czasie. Wpływ cen energii na inflację w latach 70. XX w. był silny w Stanach Zjednoczonych – w przeciwieństwie do Niemiec. W obu krajach zaobserwowano silne przenoszenie cen energii w 2022 r., która jednak osłabiła się w ostatnich kwartałach, co świadczyłoby o przywróceniu bardziej normalnej dynamiki inflacji.
Zmiany mechanizmów przeniesienia cen a „domknięcie” procesu dezinflacji