Lagarde: Inflacja w strefie euro powinna spaść do celu w ‘25

Spodziewane jest, że inflacja tymczasowo wzrośnie w czwartym kwartale tego roku, zanim spadnie do celu w ciągu 2025 r. – powiedziała w Parlamencie Europejskim szefowa EBC Christine Lagarde.

„Inflacja headline wzrosła do 2,3 proc. w listopadzie z 2,0 w październiku, zgodnie z szacunkiem flash Eurostatu. Wzrost w ostatnich dwóch miesiącach był spowodowany głównie przez osłabienie spadku cen energii i wzrostem cen żywności” – wskazała Lagarde.

Dodała, że wzrost kosztów zatrudnienia osłabił się w ostatnich kwartałach i jest na drodze do dalszego osłabiania się.

„Patrząc do przodu, spodziewane jest, że inflacja tymczasowo wzrośnie w czwartym kwartale tego roku (…), zanim spadnie do celu w ciągu 2025 r.” – oceniła

jz/ asa/


Artykuły powiązane

Sintra 2024: Polityka pieniężna w dobie transformacji

Kategoria: Trendy gospodarcze
Dyskusja podczas tegorocznego forum bankierów centralnych w portugalskiej Sintrze dotyczyła głównie aktualnych wyzwań dla polityki pieniężnej związanych z zachodzącymi w gospodarce światowej zmianami strukturalnymi, napięciami geopolitycznymi i skutkami silnych wstrząsów z poprzednich lat.
Sintra 2024: Polityka pieniężna w dobie transformacji

Rosyjski budżet przegrywa z wojną

Kategoria: Trendy gospodarcze
Rosja przyjęła kolejny „wojenny” budżet na 2025 r. i lata 2026–2027. Wbrew wcześniejszym założeniom sytuacja się nie normalizuje, wydatki rosną w galopującym tempie, a deficyt narasta. Budżet nie jest w stanie wspierać innych sfer życia społeczno-gospodarczego decydujących o przyszłej pozycji Rosji, a jego stan pokazuje wymierne koszty wojny, te bieżące, jak również te, które będą obciążać rosyjską gospodarkę przez następnych wiele lat.
Rosyjski budżet przegrywa z wojną

Zmiany mechanizmów przeniesienia cen a „domknięcie” procesu dezinflacji

Kategoria: Trendy gospodarcze
Stopy inflacji w strefie euro i w USA gwałtownie wzrosły w 2022 r., po części w wyniku poważnych szoków wywołanych zwyżką cen energii. Nasz artykuł zawiera analizę przeniesienia cen energii na inflację bazową w Stanach Zjednoczonych i Niemczech począwszy od lat 70. XX w. Wykazujemy, że siła tego przenoszenia nie jest stała, ale zmienia się w czasie. Wpływ cen energii na inflację w latach 70. XX w. był silny w Stanach Zjednoczonych – w przeciwieństwie do Niemiec. W obu krajach zaobserwowano silne przenoszenie cen energii w 2022 r., która jednak osłabiła się w ostatnich kwartałach, co świadczyłoby o przywróceniu bardziej normalnej dynamiki inflacji.
Zmiany mechanizmów przeniesienia cen a „domknięcie” procesu dezinflacji