Lagarde: Utrzymywanie cen pod kontrolą to nieustanna walka

Dbanie o stabilność cen to ciągła walka, która będzie trwała nawet po osiągnięciu celu inflacyjnego – oceniła w poniedziałek prezeska Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde.

„To codzienna walka. […] Jesteśmy absolutnie zdeterminowani, aby osiągnąć nasz cel na poziomie 2 proc. Jeśli chodzi o drogę do niego, niektórzy chcą galopować, iść bardzo szybko. Inni mówią, żebyśmy zrobili mały trucht, poczekali, aż zobaczymy, jakie przeszkody pojawią się po drodze” – powiedziała Lagarde w poniedziałek w wywiadzie dla France Inter Radio, dodając, że bank centralny prawie osiągnął swój cel, lecz nie może spocząć na laurach, gdy uda się tego dokonać.

Nie ma konsensusu co do tego, co się stanie po posiedzeniu 16–17 kwietnia 2025 r. Dzieje się tak częściowo z powodu – planowanego 2 kwietnia 2025 r. – ogłoszenia prezydenta USA Donalda Trumpa w sprawie tzw. wzajemnych taryf i ich wciąż nieprzewidywalnych globalnych skutków.

Lagarde powtórzyła, że wszyscy tracą na wojnie handlowej, w tym USA.

„Moje stanowisko jest takie, aby analizować dane, nie spekulować, nie prognozować, co się wydarzy w przyszłym tygodniu, przyszłym miesiącu” – powiedziała przewodnicząca Rady Prezesów EBC.

„Niestety, jesteśmy narażeni na wiele niepewności, a gdy prezydent Trump zdecyduje się podnieść cła o 25 proc. na sektor motoryzacyjny lub zdecyduje się na cła wzajemne, które zaczną obowiązywać od 2 kwietnia, może to doprowadzić do wielu zmian” – dodała.

W ocenie Lagarde, obecna sytuacja stanowi dla Europy szanse na uniezależnienie się od USA.

Podczas posiedzenia 5–6 marca 2025 r. Rada Prezesów EBC obniżyła główne stopy proc. o 25 pb. Stopy procentowe depozytu w banku centralnym, podstawowych operacji refinansujących i kredytu w banku centralnym zostały obniżone, odpowiednio, do 2,50 proc., 2,65 proc. i 2,90 proc.

Decyzja była zgodna z oczekiwaniami ankietowanych przez agencję Bloomberg. Podczas poprzedniego posiedzenia EBC obniżył stopy proc. o 25 pb. W tym cyklu łagodzenia polityki monetarnej stopa depozytowa została obniżona o 150 pb.

kek/ asa/


Artykuły powiązane

Sintra 2024: Polityka pieniężna w dobie transformacji

Kategoria: Trendy gospodarcze
Dyskusja podczas tegorocznego forum bankierów centralnych w portugalskiej Sintrze dotyczyła głównie aktualnych wyzwań dla polityki pieniężnej związanych z zachodzącymi w gospodarce światowej zmianami strukturalnymi, napięciami geopolitycznymi i skutkami silnych wstrząsów z poprzednich lat.
Sintra 2024: Polityka pieniężna w dobie transformacji

Coraz wyższe stopy procentowe a wynik finansowy EBC

Kategoria: Instytucje finansowe
Europejski Bank Centralny po raz dziewiąty podniósł stopy procentowe 27 lipca 2023 r., windując je do dawno nienotowanego poziomu. Trudno mówić o jakiejkolwiek niespodziance, można natomiast spierać się odnośnie do tego, jak wysoki jest to rzeczywiście poziom. Z kolei decyzja dotycząca obniżenia oprocentowania rezerw obowiązkowych świadczy o tym, że EBC szuka oszczędności wszędzie tam, gdzie to jest możliwe.
Coraz wyższe stopy procentowe a wynik finansowy EBC

Rosyjski budżet przegrywa z wojną

Kategoria: Trendy gospodarcze
Rosja przyjęła kolejny „wojenny” budżet na 2025 r. i lata 2026–2027. Wbrew wcześniejszym założeniom sytuacja się nie normalizuje, wydatki rosną w galopującym tempie, a deficyt narasta. Budżet nie jest w stanie wspierać innych sfer życia społeczno-gospodarczego decydujących o przyszłej pozycji Rosji, a jego stan pokazuje wymierne koszty wojny, te bieżące, jak również te, które będą obciążać rosyjską gospodarkę przez następnych wiele lat.
Rosyjski budżet przegrywa z wojną