Leyen: UE wstrzyma cła odwetowe na USA na 90 dni

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oświadczyła w czwartek (10 kwietnia 2025 r.), że UE wstrzyma na 90 dni nałożenie ceł odwetowych na USA. Decyzja ta ma związek z zawieszeniem na taki sam okres ceł amerykańskich przez prezydenta USA Donalda Trumpa.

„Przyjęliśmy do wiadomości oświadczenie prezydenta Trumpa. Chcemy dać negocjacjom szansę” – powiedziała von der Leyen.

Jak zaznaczyła, dlatego cła odwetowe zostaną wstrzymane na 90 dni.

Przewodnicząca KE podkreśliła jednak, że jeśli negocjacje z USA nie będą satysfakcjonujące, cła wejdą w życie. Jak dodała, trwają prace nad kolejnymi cłami.

„Jak już wcześniej powiedziałam, wszystkie opcje pozostają na stole” – zadeklarowała von der Leyen.

W środę (9 kwietnia 2025 r.) prezydent USA Donald Trump ogłosił wstrzymanie na 90 dni ze skutkiem natychmiastowym podwyższonych ceł. Wcześniej tego samego dnia kraje członkowskie UE niemal jednomyślnie (przeciwne były tylko Węgry) poparły wprowadzenie ceł odwetowych wobec USA w odpowiedzi na taryfy nałożone na stal i aluminium z UE.

mce/ akl/ asa/


Artykuły powiązane

Obietnice kandydatów na prezydenta USA w zakresie gospodarki

Kategoria: Trendy gospodarcze
Czy jeśli listopadowe wybory prezydenckie w USA wygra Donald Trump powróci Trumponomika i wysoka inflacja? Czy jeśli wygra je Kamala Harris, to wystrzeli deficyt? Sprawdzamy co proponują kandydaci Republikanów i Demokratów na najważniejszy fotel w Białym Domu.
Obietnice kandydatów na prezydenta USA w zakresie gospodarki

Davos 2025: Ofensywa Donalda Trumpa, defensywa Europy

Kategoria: Trendy gospodarcze
Dramaturgia tegorocznego szczytu Światowego Forum Ekonomicznego przypomniała dobry spektakl. Liderzy UE i wicepremier Chin przemawiali bowiem „w ciemno”, nie wiedząc, co ogłosi później Donald Trump. Ten zaś był mniej radykalny, niż się obawiano.
Davos 2025: Ofensywa Donalda Trumpa, defensywa Europy

Co zrobi Fed

Kategoria: Analizy
Niezależnie od poglądów na funkcjonowanie gospodarki światowej należy się zgodzić, że to jak będzie się ona rozwijać zależy od ekonomiki USA. Należy mieć na uwadze nie tylko udział gospodarki amerykańskiej w światowym PKB, ale również status dolara jako powszechnej waluty rezerwowej, rolę amerykańskiej giełdy w przepływach finansowych i wpływ rządu USA na międzynarodowe instytucje gospodarcze.
Co zrobi Fed