MF: Nadwyżka rachunku bieżącego w VII spadła do 1,2 proc. PKB

Według wstępnych danych, nadwyżka rachunku bieżącego w lipcu 2024 r. w ujęciu płynnego roku spadła do 1,2 proc. PKB – podało Ministerstwo Finansów.

„Biorąc pod uwagę dane kwartalne nadwyżka rachunku bieżącego w lipcu 2024 r. w ujęciu płynnego roku zmniejszyła się do 1,2 proc. PKB. Trzeci miesiąc z rzędu roczna dynamika importu była wyraźnie wyższa od dynamiki eksportu” – napisano w raporcie.

„Eksport wciąż ograniczał niski popyt w gospodarkach głównych partnerów handlowych Polski. Import korzystał z widocznej w danych z rachunków narodowych poprawy dynamiki popytu krajowego, w tym szczególnie konsumpcji prywatnej” – dodano.

MF podaje, że deficyt dochodów pierwotnych w relacji do PKB pozostał głównym źródłem negatywnego wkładu do równowagi zewnętrznej. Nadwyżka rachunku kapitałowego wyniosła 0,8 proc. PKB zwiększając dodatni współczynnik pożyczki/zadłużenie (2,0 proc. PKB).

pat/ ana/

 


Artykuły powiązane

Konsumpcja prywatna szwankuje

Kategoria: Trendy gospodarcze
Dane Głównego Urzędu Statystycznego o PKB za IV kwartał 2023 r. pokazują stagnację w spożyciu gospodarstw domowych. Ekonomiści przewidują  odwrócenie tych tendencji w bieżącym roku.
Konsumpcja prywatna szwankuje

Perspektywy renminbi jako waluty rezerwowej

Kategoria: Trendy gospodarcze
Od czasu globalnego kryzysu finansowego Chiny podejmują działania mające na celu zwiększenie międzynarodowego wykorzystania renminbi. Działania te wynikają w znacznej mierze z rosnącej roli Państwa Środka w gospodarce światowej i z niezaspokojonych ambicji. Wiąże się to również z przekonaniem, że znaczenie Chin w międzynarodowym systemie walutowym jest nieproporcjonalnie małe w stosunku do pozycji tego kraju w realnej sferze gospodarki światowej. Z drugiej strony wspieranie umiędzynarodowienia renminbi wynika również z dążenia do zmniejszenia zależności od dolara amerykańskiego, co wypływa nie tylko z przyczyn ekonomicznych, lecz w coraz większym stopniu jest pochodną uwarunkowań geopolitycznych.
Perspektywy renminbi jako waluty rezerwowej

Kierunki chińskiej polityki w zakresie rozwoju gospodarczego i społecznego

Kategoria: Trendy gospodarcze
Docelowy wzrost PKB Chin w 2024 r. na poziomie 5 proc., zwiększenie krajowej konsumpcji, kontynuacja realizacji celów rozwojowych, w tym nacisk na rozwój nowoczesnego systemu przemysłowego, zmniejszenie barier w dostępie do rynku w celu przyciągnięcia kapitału zagranicznego, poprawa otoczenia biznesowego dla przedsiębiorstw zagranicznych, kontynuacja działań na rzecz obniżania emisji dwutlenku węgla i osiągniecie neutralności węglowej to główne kierunki chińskiej polityki w 2024 r.
Kierunki chińskiej polityki w zakresie rozwoju gospodarczego i społecznego