MF: Poz. prefinansowania potrzeb pożyczkowych na ’25: 4 proc.

Stopień prefinansowania potrzeb pożyczkowych brutto według projektu ustawy budżetowej na 2025 r. wynosi około 4 proc. – poinformowało PAP Biznes biuro prasowe resortu finansów.

„Aktualnie szacowany poziom prefinansowania potrzeb pożyczkowych brutto 2025 r. wg projektu ustawy budżetowej uwzględnia jedynie odkup na przetargach zamiany w 2024 r. obligacji zapadających w 2025 r.” – podaje MF.

„Drugi składnik, czyli poziom płynnych środków będzie uzależniony od sytuacji budżetowej do końca 2024 r. i zrealizowanego procesu finansowania. Uwzględniając wyłącznie omawiany odkup, poziom prefinansowania potrzeb pożyczkowych brutto 2025 r. wg projektu ustawy budżetowej wynosi ok. 4 proc.” – dodał MF.

map/ pat/ asa/


Artykuły powiązane

Rosyjski syndrom krótkiej kołdry

Kategoria: Trendy gospodarcze
Rosyjska gospodarka od przeszło pięciu kwartałów rośnie w tempie ponad 5 proc. To rekordowe tempo, ostatni raz odnotowywane na takim poziomie na przełomie lat 2011 i 2012. Czy Rosja, mimo sankcji, odcięcia od najnowszych technologii, inwestycji zagranicznych i wiodących światowych rynków eksportu oraz importu zaczyna osiągać to o czym od dawna mogła tylko marzyć? Czy też jest to wstęp do sagi „miłe złego początki”?
Rosyjski syndrom krótkiej kołdry

Czy wynagrodzenie minimalne w Polsce jest adekwatne?

Kategoria: Trendy gospodarcze
Problemem dla działalności gospodarczej w Polsce jest kompresja rozkładu wynagrodzeń. Ponad 2/3 zatrudnionych otrzymuje wynagrodzenie w wysokości pomiędzy wynagrodzeniem minimalnym a jego dwukrotnością, co oznacza, że siatka wynagrodzeń jest bardzo spłaszczona. W ostatnich latach wynagrodzenia specjalistów i kadry zarządzającej rosły dużo wolniej niż wynagrodzenia najniższe.
Czy wynagrodzenie minimalne w Polsce jest adekwatne?

Dezinflacja nawet przy wyższym PKB

Kategoria: Analizy
Inflacja CPI w 2024 r. wyniesie 3 proc.; w 2025 r. – 3,4 proc., a w 2026 r. – 2,9 proc. – zakłada marcowa projekcja z Raportu o inflacji przygotowana przez Departament Analiz i Badań Ekonomicznych NBP. Ścieżka inflacji jest niższa, a PKB wyższa niż w projekcji listopadowej.
Dezinflacja nawet przy wyższym PKB