Michel: UE musi być gotowa na przyjęcie nowych państw do ‘30

Unia Europejska musi być gotowa na przyjęcie nowych państw członkowskich do 2030 r. – powiedział w poniedziałek przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel na konferencji w słoweńskim kurorcie nad jeziorem Bled.

„Wierzę, że do 2030 r. musimy być gotowi na rozszerzenie” – powiedział Michel cytowany przez Reuters.

„To ambitne, ale konieczne. Pokazuje, że podchodzimy do tego poważnie” – dodał.

Sześć państw Bałkanów Zachodnich – Albania, Bośnia, Kosowo, Czarnogóra, Macedonia Północna i Serbia – znajduje się na różnych etapach procesu przystępowania do UE. W ubiegłym roku Mołdawia i Ukraina uzyskały status krajów kandydujących. Na otrzymanie tego statusu czeka również Gruzja.

Michel powiedział, że aby przystąpić do UE, przyszłe państwa członkowskie będą musiały wdrożyć reformy zapewniające niezależność sądownictwa, zwalczać przestępczość zorganizowaną i korupcję oraz dostosować swoją politykę zagraniczną do polityki państw członkowskich UE. Wezwał też wszystkich kandydatów – jak informuje Reuters – do rozwiązania swoich dwustronnych konfliktów przed przystąpieniem do Unii Europejskiej.

Michel dodał, że Rada Europejska omówi kwestię rozszerzenia na swoim następnym posiedzeniu.

luo/ mms/ ana/


Artykuły powiązane

O perspektywach rozwoju państw UE

Kategoria: Trendy gospodarcze
Celem artykułu jest zbadanie czy kraje Europy Środkowo-Wschodniej i Południowej ze szczególnym uwzględnieniem Polski „skazane są” na peryferyjność, czy mają szanse na zmianę i awansowania do grupy państw centrum.
O perspektywach rozwoju państw UE

Wojna na Ukrainie w oczach państw Maghrebu

Kategoria: Trendy gospodarcze
Mimo dwustronnej presji państwa Maghrebu zachowują neutralność wobec wojny w Ukrainie. Ich ludność w przeciwieństwie do społeczeństw Zachodu, sympatyzuje z Rosją. Jednocześnie jednak zaczynają odczuwać skutki wojny w postaci wzrostu cen paliwa i żywności. Mimo to, konflikt rosyjsko-ukraiński jest dla nich okazją. Niektóre spośród tych państw mogą bowiem zastąpić Rosję w roli dostawcy ropy naftowej i gazu do UE.
Wojna na Ukrainie w oczach państw Maghrebu