Nagel: EBC powinien poczekać do IX na drugą obniżkę stóp proc.

Europejski Bank Centralny powinien prawdopodobnie poczekać do września na jakąkolwiek kolejną obniżkę stóp procentowych, po tym jak w czerwcu zacznie obniżać koszty finansowania zewnętrznego – powiedział w piątek prezes Bundesbanku Joachim Nagel.

„Jeśli w czerwcu dojdzie do obniżki stóp, będziemy musieli się wstrzymać i poczekać może do września” – powiedział Nagel w piątek w wywiadzie dla Bloomberg TV.

„W kolejnych miesiącach inflacja będzie dalej spadać – bazowa pójdzie w dół, zasadnicza już idzie w dół. Rośnie więc prawdopodobieństwo, że za 13 dni zobaczymy pierwszą obniżkę stóp w strefie euro” – dodał.

Inwestorzy oczekują, że EBC obniży stopy proc. podczas posiedzenia 5–6 czerwca 2024 r. Rynki obstawiają, że EBC będzie dokonywał cięć raz na kwartał do końca roku podczas posiedzeń Rady Prezesów EBC, na których prezentowane są także najnowsze prognozy gospodarcze – w czerwcu, wrześniu i grudniu.

Nagel skomentował również najnowsze dane EBC dotyczące płac. W czwartek bank podał w raporcie, że wynagrodzenia negocjowane w strefie euro wzrosły w I kwartale 2024 roku o 4,7 proc. rdr, wobec 4,5 proc. w IV kwartale 2023 r.

„Nie było dla mnie zaskoczeniem, że dane o płacach okazały się mocne. Dane dotyczące płac są często wskaźnikiem opóźnionym, więc to, co widzieliśmy w najnowszych danych, jest powiązane ze stopami inflacji z przeszłości” – powiedział Nagel.

Na posiedzeniu 10-11 kwietnia EBC pozostawił stopy proc. bez zmian. Stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących oraz stopy kredytu i depozytu w banku centralnym pozostają na niezmienionym poziomie, odpowiednio: 4,50 proc., 4,75 proc. oraz 4,00 proc. EBC podał, że może złagodzić nastawienie, jeżeli utwierdzi się w przekonaniu, że inflacja trwale obniża się do celu.

Kolejne posiedzenie EBC odbędzie się 5–6 czerwca 2024 r. Po posiedzeniu zostaną zaprezentowane najnowsze projekcje makroekonomiczne.

kkr/ gor/


Artykuły powiązane

Rola cyfrowego euro w płatnościach detalicznych

Kategoria: Trendy gospodarcze
Współczesną rzeczywistość charakteryzuje szybki postęp. Dynamiczny rozwój technologii informatycznych i cyfryzacja gospodarki wymuszają zmiany także w funkcjonowaniu systemu płatniczego i w samych płatnościach. Zjawisko to ma zasięg globalny. Dotyczy również strefy euro. W dyskusji publicznej pada pytanie, czy po 25 latach od wprowadzenia banknotów i monet euro nadszedł już czas na równoległe wprowadzenie przez Eurosystem (tj. Europejski Bank Centralny i 20 banków centralnych państw strefy euro) cyfrowego odzwierciedlenia gotówki?
Rola cyfrowego euro w płatnościach detalicznych

Coraz wyższe stopy procentowe a wynik finansowy EBC

Kategoria: Instytucje finansowe
Europejski Bank Centralny po raz dziewiąty podniósł stopy procentowe 27 lipca 2023 r., windując je do dawno nienotowanego poziomu. Trudno mówić o jakiejkolwiek niespodziance, można natomiast spierać się odnośnie do tego, jak wysoki jest to rzeczywiście poziom. Z kolei decyzja dotycząca obniżenia oprocentowania rezerw obowiązkowych świadczy o tym, że EBC szuka oszczędności wszędzie tam, gdzie to jest możliwe.
Coraz wyższe stopy procentowe a wynik finansowy EBC

Prezes NBP: Jeśli Fed i EBC obniżą stopy proc. to nie oznacza obniżek w Polsce

Kategoria: Analizy
"Prawdopodobnie w tym roku zaczną się wreszcie obniżki stóp w amerykańskim banku centralnym i w Europejskim Banku Centralnym (…) Z góry uprzedzam, że jeśli one obniżą stopy procentowe, to nie oznacza wcale, że my mamy obniżyć. Bo to jest odmienna sytuacja - główną niepewność u nas powodują ceny administrowane" – zapowiedział prof. Adam Glapiński.
Prezes NBP: Jeśli Fed i EBC obniżą stopy proc. to nie oznacza obniżek w Polsce