NBP: Deflator konsumpcji +4,1 proc. po wzroście cen energii

Szok cenowy wywołany wzrostem nośników energii przełożył się na wzrost deflatora konsumpcji o 4,1 proc. – wynika z najnowszego raportu ekspertów NBP. Dodano, że rozlanie się szoku cenowego na gospodarkę zwiększyło reakcję cen konsumpcyjnych do 10,3 proc., a po dostosowaniu płac do 15,4 proc.

„Łączny szok (wynikający ze wzrostu – PAP) cen wszystkich trzech nośników energii (ropy, gazu i węgla – PAP), bez (uwzględnienia – PAP) jakichkolwiek dostosowań gospodarki, przełożył się na wzrost deflatora konsumpcji o 4,1 proc.” – oszacowali autorzy tzw. working paper o wpływie wzrostu cen energii na polską gospodarkę.

Dodali, że rozlanie się połączonego szoku cenowego na gospodarkę zwiększyło reakcję cen konsumpcyjnych do 10,3 proc., a dalsze dostosowanie płac dodatkowo zwiększyło reakcję cenową do 15,4 proc.

W raporcie zastrzeżono, że poglądy w nim wyrażone należą do autorów opracowania, a nie koniecznie samego NBP.

jz/ ana/


Artykuły powiązane

Magazynowanie a optymalizacja wykorzystania energii odnawialnej

Kategoria: Trendy gospodarcze
Wykorzystanie rosnącego potencjału energii odnawialnej w dużej mierze będzie zależało od możliwości magazynowania pozyskanej, ale niewykorzystanej mocy. Produkcja baterii, które to umożliwiają, szybko rośnie, a ich ceny wyraźnie spadają.
Magazynowanie a optymalizacja wykorzystania energii odnawialnej

Koncepcja i wdrażanie pułapu cenowego dla rosyjskiej ropy

Kategoria: Trendy gospodarcze
Pułap cenowy dla rosyjskiej ropy i produktów ropopochodnych wprowadzony w grudniu 2022 r. i lutym 2023 r. znacznie odbiega od standardowych limitów. W niniejszym artykule wyjaśniono, w jaki sposób pułap cenowy pozwala rosyjskiej ropie pozostać na rynku światowym, jednocześnie przenosząc dochody z Rosji na nabywców, którzy mogą kupować ropę naftową poniżej cen światowych. Pułap cenowy działa, ponieważ dla Rosji koszty krańcowe wydobycia i transportu ropy na eksport są znacznie niższe niż cena rynkowa, co umożliwia ustalenie limitu cenowego, który jest wyższy od rosyjskich kosztów wydobycia, ale nadal znacznie poniżej cen światowych.
Koncepcja i wdrażanie pułapu cenowego dla rosyjskiej ropy

Wpływ cen energii na oczekiwania inflacyjne gospodarstw domowych i przedsiębiorstw

Kategoria: Trendy gospodarcze
Ceny energii były ważnym czynnikiem niedawnego wzrostu inflacji. W artykule analizujemy związek między szokami cen energii a oczekiwaniami inflacyjnymi gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. Okazuje się, że gospodarstwa rozciągają (ekstrapolują) indywidualną percepcję wzrostu cen energii na ogląd całej gospodarki. Z kolei przedsiębiorstwa, które w znacznej części przenoszą wzrost kosztów energii na ceny swoich produktów, nie wykazują wpływu szoku cen energii na oczekiwania inflacyjne. Spostrzeżenia te zdają się potwierdzać istnienie różnic w posiadanej wiedzy ekonomicznej (ang. information frictions), oraz ich roli w wyjaśnianiu różnic między gospodarstwami domowymi a przedsiębiorstwami.
Wpływ cen energii na oczekiwania inflacyjne gospodarstw domowych i przedsiębiorstw