Systemy płacy minimalnej w świetle doświadczeń międzynarodowych
Kategoria: Trendy gospodarcze
Wśród przedsiębiorstw presja płacowa obniżyła się na II kw. 2024 r., jednak w perspektywie roku zasadniczo się utrzymała – wynika z najnowszej wersji raportu NBP „Szybki Monitoring’.
„W świetle wyników SM NBP wyraźnie spadł udział firm deklarujących podniesienie wynagrodzeń w II kw. 2024 r. (do 36,2 proc. z 43,4 proc.). Pozostawał on jednak na poziomie istotnie wyższym od 10-letniej mediany (28,8 proc.). Spadek ten dotyczył wszystkich analizowanych klas wielkości firm oraz sektorów. Udział podmiotów planujących wzrost wynagrodzeń najsilniej obniżył się w grupie dużych podmiotów (o 12 pkt proc.), a w przekroju branżowym – w gospodarce wodnej (o 25,9 pkt proc.), przetwórstwie przemysłowym (o 10,8 pkt proc.) i górnictwie (o 8 pkt proc.)” – napisano.
„Najczęściej firmy prognozowały podniesienie płac w transporcie (39,7 proc.). Spadła też przeciętna skala planowanych w perspektywie kwartału podwyżek płac. Obniżyła się ona do 6,7 proc. z 7,3 proc. w I kw. 2024 r., a jej wartość medianowa – do 5 proc. z 7 proc. W grupie firm prognozujących podniesienie wynagrodzeń 22 proc. planuje wzrost wynagrodzeń o mniej niż 5 proc., 71 proc. firm – o 5-10 proc., a jedynie 7 proc. – o ponad 10 proc.” – dodano.
Odsetek respondentów przewidujących zwiększenie wynagrodzeń w ciągu najbliższych 12 miesięcy utrzymał się na poziomie zbliżonym do notowanego przed kwartałem, tj. bliskim długookresowej mediany (66,9 proc.).
Obniżyła się natomiast średnia wysokość oraz mediana planowanej podwyżki (odpowiednio do 7,5 proc. z 8,2 proc. oraz do 6 proc. z 8 proc.
tus/ gor/