NBP: Rozwój rynku repo sprzyjałby stabilności systemu finansowego

Rozwój rynku repo sprzyjałby stabilności systemu finansowego w Polsce i pozwolił na budowę wskaźnika referencyjnego opartego o ten rynek – podał NBP w najnowszym raporcie o stabilności systemu finansowego Polski.

„[…] Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej wskazał, że należy prowadzić dalsze prace mające na celu wzmocnienie rynku repo, co umożliwiłoby w przyszłości stosowanie indeksu dla transakcji warunkowych jako alternatywnego wskaźnika stopy procentowej. Szczególnie istotne w kontekście tego komunikatu byłoby stopniowe odchodzenie przez uczestników rynku od transakcji sell-buy-back na rzecz powszechnie wykorzystywanych na rynkach rozwiniętych transakcji repo, a także sukcesywne przenoszenie aktywności z rynku OTC do systemu obrotu, np. na platformę Treasury Bondspot Poland. Pozwalałoby to docelowo na wypracowanie wskaźnika danych regulowanych w rozumieniu rozporządzenia BMR” – podał NBP.

W ocenie banku centralnego, koncentracja krajowego rynku operacji warunkowych na transakcjach repo, które bazowałyby na szeroko akceptowanych (w tym przez uczestników rynku spoza Polski) wzorcach dokumentacji, byłyby zawierane w systemie obrotu i podlegały centralnemu rozliczaniu, przybliżałaby polski rynek do standardów obserwowanych na wielu rynkach zagranicznych.

„Ponadto zmiana modelu zarządzania płynnością przez banki, polegająca na odejściu od niezabezpieczonych depozytów międzybankowych w kierunku transakcji repo, sprzyjałaby stabilności systemu finansowego i zwiększała odporność sektora bankowego na zaburzenia na rynkach finansowych. Jednocześnie realizowałoby to postulaty zawarte w Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego i byłoby zbieżne z zaplanowanymi w niej działaniami” – dodano.

Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej wybrał indeks WIRF – jako docelowy wskaźnik referencyjny, który ma zastąpić WIBOR. Ostateczna nazwa wskaźnika zostanie ustalona w toku dalszych prac.

tus/ asa/

 


Artykuły powiązane

NBP strażnikiem stabilności systemu finansowego

Kategoria: Trendy gospodarcze
Narodowy Bank Polski pełni istotną rolę w zapewnieniu stabilności systemu finansowego, a szczególnie sektora bankowego. W zakresie nadzoru finansowego jego rola ulegała zmianom. W latach 1989-2007 NBP był bezpośrednio zaangażowany w nadzór nad bankami, a od 2015 r. pełni wiodącą funkcję w nadzorze makroostrożnościowym.
NBP strażnikiem stabilności systemu finansowego

Zarządzanie obrotem gotówkowym w niestabilnych czasach

Kategoria: Trendy gospodarcze
Ostatnie lata, pomimo zmniejszania się udziału gotówki w transakcjach, uwypukliły jej rolę jako środka przechowywania wartości. Doświadczenia zarówno z czasów pandemii, jak i z początkowego okresu po wybuchu wojny w Ukrainie wskazują, że społeczeństwo zwraca się wówczas ku gotówce, wypłacając wyższe kwoty w celach przezornościowych i tezauryzacyjnych.
Zarządzanie obrotem gotówkowym w niestabilnych czasach

Szybko, wygodnie, bezpiecznie – rozwój innowacji płatniczych na polskim rynku

Kategoria: Analizy
W ostatnich latach byliśmy świadkami rozwoju nowoczesnych metod płatności w naszym kraju, a zmiany te miały istotny wpływ na nasze codzienne życie. Jeszcze mniej więcej dekadę temu trudno było sobie wyobrazić szybkie poranne zakupy w osiedlowym sklepie bez zabrania ze sobą portfela albo przynajmniej karty płatniczej; w dodatku nie każdy punkt handlowo-usługowy akceptował wówczas płatności kartą na niewielkie kwoty. Obecnie do dokonania płatności wystarczy inteligentny zegarek, który chwilę wcześniej służył do pomiaru sportowych osiągnięć w czasie porannego joggingu.
Szybko, wygodnie, bezpiecznie – rozwój innowacji płatniczych na polskim rynku