NBP: Spadek dynamiki akcji kred. w I kw. ’25 do 0,27 proc. rdr

Dynamika akcji kredytowej dla firm osłabnie w I kwartale 2025 r. do 0,27 proc. rdr – podał NBP.

„Po obserwowanym od III kwartału 2022 r. do III kwartału 2023 r. szybkim spadku dynamiki akcji kredytowej w sektorze przedsiębiorstw, w 2024 r. ustabilizowała się ona na poziomie około 2,3 proc. rdr. W bieżącej edycji prognozy oczekiwana jest dalsza oscylacja dynamiki akcji kredytowej wokół tej wartości. W pierwszej części horyzontu prognozy możliwe jest przejściowe jej osłabienie do poziomu 0,27 proc. rdr w I kwartale 2025 r. w związku z przewidywanym odbiciem inflacji po wycofaniu działań osłonowych rządu w zakresie cen żywności i energii” – napisano.

NBP dodaje, że w kolejnych kwartałach dynamika stopniowo powróci do wartości obserwowanych w 2024 r.

„Powrót dynamiki akcji kredytowej do długookresowej średniej (około 5 proc.) będzie stosunkowo długotrwały i może wykraczać poza bieżący horyzont prognozy, co wynika z poziomu stóp procentowych oraz środków własnych przedsiębiorstw” – napisano.

map/ asa/


Artykuły powiązane

Wpływ polskiego rynku akcji na rynki zewnętrzne

Kategoria: Analizy
Ważnym skutkiem globalizacji jest zwiększona współzależność cen aktywów na rynkach kapitałowych, która może stymulować podatność na szoki zmienności cen. Badanie wykazało, że Polska jest silnym eksporterem szoków zmienności cen do innych krajów regionu Europy Środkowo-Wschodniej.
Wpływ polskiego rynku akcji na rynki zewnętrzne

Powolna poprawa w polskim handlu zagranicznym

Kategoria: Trendy gospodarcze
Sytuacja w wymianie z zagranicą stopniowo się stabilizuje po długim okresie spadków wartości obrotów handlowych. Zmniejsza się niekorzystne oddziaływanie światowych cen oraz aprecjacji nominalnego kursu złotego. Obecnie duży wpływ na zróżnicowanie wyników eksportu i importu ma popyt, zwłaszcza wobec braku w ostatnich latach dużych inwestycji proeksportowych.
Powolna poprawa w polskim handlu zagranicznym

Rosyjski syndrom krótkiej kołdry

Kategoria: Trendy gospodarcze
Rosyjska gospodarka od przeszło pięciu kwartałów rośnie w tempie ponad 5 proc. To rekordowe tempo, ostatni raz odnotowywane na takim poziomie na przełomie lat 2011 i 2012. Czy Rosja, mimo sankcji, odcięcia od najnowszych technologii, inwestycji zagranicznych i wiodących światowych rynków eksportu oraz importu zaczyna osiągać to o czym od dawna mogła tylko marzyć? Czy też jest to wstęp do sagi „miłe złego początki”?
Rosyjski syndrom krótkiej kołdry