NBP: Ujemna luka popytowa się zawęzi, ale w ’26 znów pogłębi

Ujemna luka popytowa zawęzi się w najbliższych kwartałach, ale w 2026 r. ponownie się pogłębi – wynika z najnowszego raportu o inflacji NBP. W latach 2024–2026 dynamika produktu potencjalnego ukształtuje się na przeciętnym poziomie 3,0 proc., nieco poniżej swojej wieloletniej średniej.

„Zgodnie z wynikiem bieżącej projekcji, w latach 2024–2026 dynamika produktu potencjalnego ukształtuje się na przeciętnym poziomie 3,0 proc. rdr, nieco poniżej swojej wieloletniej średniej. Pozytywnie na potencjał krajowej gospodarki wpłynie wzrost w latach 2025–2026 stopy inwestycji przedsiębiorstw, zwiększający dynamikę kapitału produkcyjnego oraz napływ migrantów podnoszący podaż pracy” – napisano.

Niekorzystnie na dynamikę potencjalnego PKB w latach 2024–2026 będą natomiast oddziaływać zmiany demograficzne wśród Polaków, odzwierciedlone w spadku liczby osób w wieku produkcyjnym, ograniczającym liczbę osób aktywnych zawodowo oraz pracujących.

„W najbliższych kwartałach ożywienie krajowej aktywności gospodarczej przyczyni się do zawężenia ujemnej obecnie luki popytowej. Jednak w 2026 r., przy spowolniającej dynamice PKB, nastąpi ponowny spadku presji popytowej, wzmacniając proces dezinflacji w polskiej gospodarce” – dodano.

Projekcja inflacji i PKB została sporządzona z uwzględnieniem danych dostępnych do 22 października 2024 r.

tus/ asa/


Artykuły powiązane

Dezinflacja nawet przy wyższym PKB

Kategoria: Analizy
Inflacja CPI w 2024 r. wyniesie 3 proc.; w 2025 r. – 3,4 proc., a w 2026 r. – 2,9 proc. – zakłada marcowa projekcja z Raportu o inflacji przygotowana przez Departament Analiz i Badań Ekonomicznych NBP. Ścieżka inflacji jest niższa, a PKB wyższa niż w projekcji listopadowej.
Dezinflacja nawet przy wyższym PKB

Powolna poprawa w polskim handlu zagranicznym

Kategoria: Trendy gospodarcze
Sytuacja w wymianie z zagranicą stopniowo się stabilizuje po długim okresie spadków wartości obrotów handlowych. Zmniejsza się niekorzystne oddziaływanie światowych cen oraz aprecjacji nominalnego kursu złotego. Obecnie duży wpływ na zróżnicowanie wyników eksportu i importu ma popyt, zwłaszcza wobec braku w ostatnich latach dużych inwestycji proeksportowych.
Powolna poprawa w polskim handlu zagranicznym

Rosyjski syndrom krótkiej kołdry

Kategoria: Trendy gospodarcze
Rosyjska gospodarka od przeszło pięciu kwartałów rośnie w tempie ponad 5 proc. To rekordowe tempo, ostatni raz odnotowywane na takim poziomie na przełomie lat 2011 i 2012. Czy Rosja, mimo sankcji, odcięcia od najnowszych technologii, inwestycji zagranicznych i wiodących światowych rynków eksportu oraz importu zaczyna osiągać to o czym od dawna mogła tylko marzyć? Czy też jest to wstęp do sagi „miłe złego początki”?
Rosyjski syndrom krótkiej kołdry