NBP: W II kw. spadek wartości doch. cudzoziemców o 30,8 proc.

W II kw. odnotowano spadek wartości dochodów cudzoziemców w Polsce o 30,8 proc., co wynika przede wszystkim z przekształcenia krótkoterminowego pozostawania Ukraińców w Polsce na długoterminowe w związku z trwającym konfliktem zbrojnym na Ukrainie – podał NBP w pełnym bilansie płatniczym za II kw.

„W II kwartale 2024 r. wynagrodzenia Polaków pracujących krótkookresowo za granicą wyniosły 6,4 mld zł i w porównaniu z analogicznym okresem 2023 r. wzrosły o 7,8 proc. W tym czasie wynagrodzenia cudzoziemców pracujących sezonowo w Polsce wyniosły 7,0 mld zł. W odniesieniu do II kwartału 2023 r. oznacza to spadek obserwowanej wartości dochodów cudzoziemców o 30,8 proc. Niższa wartość wynagrodzeń (spadek o 3,1 mld zł) wiązała się, przede wszystkim, z przekształceniem krótkoterminowego pozostawania Ukraińców w Polsce na długoterminowe w związku z trwającym konfliktem zbrojnym na Ukrainie. Ujemne saldo wynagrodzeń pracowników sezonowych wyniosło 0,5 mld zł” – podał NBP.

tus/ osz/

 


Artykuły powiązane

Systemy płacy minimalnej w świetle doświadczeń międzynarodowych

Kategoria: Trendy gospodarcze
Relacja między minimalnym a przeciętnym wynagrodzeniem w różnych branżach w 2023 r. wahała się od niespełna 30 do niemal 70 proc., a różnice między województwami wynosiły kilkanaście punktów proc. Czy ewentualne zmiany w mechanizmie najniższej płacy są zasadne?
Systemy płacy minimalnej w świetle doświadczeń międzynarodowych

Rośnie współczynnik obciążenia demograficznego

Kategoria: Trendy gospodarcze
Polskie społeczeństwo się starzeje, co wynika chociażby z publikowanych przez GUS danych o zmianach w strukturze ekonomicznych grup wieku ludności. Chodzi o rosnący udział osób w wieku poprodukcyjnym przy zmniejszającym się udziale tych w wieku produkcyjnym i wydłużającym się czasie trwania życia.
Rośnie współczynnik obciążenia demograficznego

Trendy w globalnych przepływach zagranicznych inwestycji bezpośrednich

Kategoria: Trendy gospodarcze
Spowolnienie gospodarcze, napięcia geopolityczne, obawy dotyczące bezpieczeństwa łańcucha dostaw i szerzej bezpieczeństwa narodowego prowadzące do wzrostu protekcjonizmu i fragmentacji handlu, bardziej restrykcyjne otoczenie regulacyjne biznesu, trudniejsze globalne warunki finansowe i rosnące koszty negatywnych skutków zmian klimatu to wybrane czynniki podważające stabilność i przewidywalność globalnych przepływów inwestycyjnych. Nie pozostają bez wpływu na przepływy zagranicznych inwestycji bezpośrednich (ZIB), zarówno w rozwiniętych, jak i w rozwijających się krajach.
Trendy w globalnych przepływach zagranicznych inwestycji bezpośrednich