NBP: Wzrost inflacji bazowej pod wpływem wzrostu płac

Wzrost inflacji bazowej jest głównie pod wpływem wzrostu płac. Wzrost presji płacowej osłabi się w przyszłym roku, co osłabi jego presję na inflację – powiedział na konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński.

„Problemem jest wzrost płac. (…) Inflacja bazowa w tej chwili jest głównie pod wpływem płac” – powiedział Glapiński.

„W drugim kwartale 2024 r. wzrost wynagrodzeń w gospodarce wyniósł prawie 15 proc. rdr, oczywiście to nie będzie trwało wiecznie. W przyszłym roku ani płaca minimalna, ani wynagrodzenia w sektorze publicznym prawdopodobnie nie wzrosną już tak mocno (…). Ograniczenie wzrostu dochodów z czasem się przełoży na mniejszą dynamikę konsumpcji, czyli na mniejszą presję inflacyjną, ale może się stać inaczej. W szczególności niepokojący jest sektor usług” – dodał.

 

kek/ jz/ map/ doa/ tus/ ana/


Artykuły powiązane

Spadek udziału płac w PKB: przyczyny (i konsekwencje)

Kategoria: Trendy gospodarcze
Już od paru dekad widać kurczenie się udziału płac w PKB krajów wysokorozwiniętych. Na szybką poprawę sytuacji się nie zanosi, choć takie „przytłumione” płace utrwalają nierówności społeczne. Wiadomo jednak, gdzie tkwią przyczyny tego procesu.
Spadek udziału płac w PKB: przyczyny (i konsekwencje)

Systemy płacy minimalnej w świetle doświadczeń międzynarodowych

Kategoria: Trendy gospodarcze
Relacja między minimalnym a przeciętnym wynagrodzeniem w różnych branżach w 2023 r. wahała się od niespełna 30 do niemal 70 proc., a różnice między województwami wynosiły kilkanaście punktów proc. Czy ewentualne zmiany w mechanizmie najniższej płacy są zasadne?
Systemy płacy minimalnej w świetle doświadczeń międzynarodowych

Analiza międzysektorowej luki płacowej: przykłady z Hiszpanii

Kategoria: Trendy gospodarcze
W większości krajów świata płace w sektorze publicznym różnią się od płac w sektorze prywatnym. Zjawisko to można tłumaczyć rozmaitymi czynnikami, w tym różnicami w preferencjach pracowników, siłą związków zawodowych czy zasadami naboru. W artykule analizujemy dynamikę płac w hiszpańskim sektorze publicznym, kończąc na 2018 r. Stwierdzamy różnicę na korzyść sektora publicznego, której nie wyjaśniają różnice wydajności czy selekcji próby. Ponadto dane sugerują silną kompresję płac wzdłuż osi rozkładu umiejętności oraz premię płacową dla kobiet o niższych kwalifikacjach.
Analiza międzysektorowej luki płacowej: przykłady z Hiszpanii