Garść faktów i refleksji o przeszłości polskiej bankowości centralnej
Kategoria: Trendy gospodarcze
Zaangażowanie banków w obligacje skarbowe i gwarantowane przez Skarb Państwa pozostaje wysokie, ale wrażliwość banków na ryzyko związane z tą ekspozycją jest umiarkowana – podał NBP w najnowszym raporcie o stabilności systemu finansowego Polski.
„Zaangażowanie banków w obligacje skarbowe i gwarantowane przez Skarb Państwa pozostaje wysokie, ale wrażliwość banków na ryzyko związane z tą ekspozycją jest umiarkowana. Znaczny udział obligacji w bilansach banków jest wynikiem obserwowanego w ostatnich kilku latach zmniejszonego popytu na kredyt sektora prywatnego i jednocześnie zwiększonego zapotrzebowania na finansowanie ze strony sektora publicznego” – napisano.
„Spadek popytu na kredyt ze strony sektora prywatnego nastąpił w warunkach utrzymującej się niepewności makroekonomicznej, wysokiego poziomu środków na rachunkach przedsiębiorstw (ich źródłem były subsydia publiczne otrzymane w okresie pandemii) oraz wzrostu kosztów kredytu. Dodatkowym czynnikiem sprzyjającym zwiększaniu udziału obligacji Skarbu Państwa w bilansach banków są bodźce podatkowe związane z konstrukcją podatku od niektórych instytucji finansowych (podatek od aktywów)” – dodano.
Pomimo wysokiego udziału obligacji Skarbu Państwa w bilansach, wrażliwość banków na zmiany ich ceny jest ograniczona z uwagi na utrzymywanie znacznej części portfela do terminu zapadalności oraz stosunkowo krótkiego duration portfela. Portfela SPW wyceniany rynkowo jest wystarczający dla pokrycia ryzyka płynności w dużej skali.
tus/ ana/