Niemcy: Produkcja przemysłowa w styczniu 2023 r.: +3,5 proc. mdm

W Niemczech produkcja przemysłowa w styczniu 2023 r. wzrosła o 3,5 proc. mdm, podczas, gdy w poprzednim miesiącu spadła o 2,4 proc., po korekcie z -3,1 proc. – poinformował w komunikacie Federalny Urząd Statystyczny.

Analitycy spodziewali się, że produkcja mdm wzrośnie o 1,4 proc.

W ujęciu rdr produkcja przemysłowa spadła o 1,6 proc., podczas gdy poprzednio spadła o 3,3 proc., po korekcie z -3,9 proc. Tu analitycy oczekiwali zniżki o 3,7 proc.

aj/ ana/


Artykuły powiązane

Davos 2023: Miękkie lądowanie gospodarki naprawdę możliwe

Kategoria: Trendy gospodarcze
Podczas forum w Davos panował umiarkowany optymizm. Lawrence Summers nie wykluczał, że Fed uda się zacieśnić politykę pieniężną bez wywoływania recesji w USA. Recesji w Europie nie spodziewa się zaś prezes EBC Christine Lagarde.
Davos 2023: Miękkie lądowanie gospodarki naprawdę możliwe

Prezes NBP: Liczę na jednocyfrową inflację w 2023 r.

Kategoria: Analizy
RPP nie zakończyła formalnie cyklu podwyżek stóp proc., dalsze decyzje będą zależne od napływających danych – zapowiedział prof. Adam Glapiński. Jednocześnie mówił o warunkach potencjalnych obniżek stóp w 2023 r.
Prezes NBP: Liczę na jednocyfrową inflację w 2023 r.

O inflacji, rynku pracy i inwestycjach – jaki będzie rok 2023

Kategoria: Pracownicy NBP
Inflacja jest dzisiaj dużo trudniejsza do przewidzenia w krótkim okresie, kiedy mamy jeszcze do czynienia z konsekwencjami szoków energetycznych oraz skutkami napięć w sieciach dostaw. W dłuższym okresie, kiedy zaczynają już działać mechanizmy ekonomiczne, łatwiej przewidzieć, jak ukształtuje się inflacja. Zakładamy, że na początku roku inflacja rzeczywiście osiągnie swój szczyt z powodu realizacji podwyżek cen regulowanych – tłumaczy Jacek Kotłowski, zastępca dyrektora Departamentu Analiz i Badań Ekonomicznych NBP.
O inflacji, rynku pracy i inwestycjach – jaki będzie rok 2023