Wizja naszej przyszłości: technologie, edukacja, bankowość, w nowym „Obserwatorze Finansowym” dostępnym w kioskach

Najnowsze wydanie „Obserwatora Finansowego” ukazuje nam wizje przyszłości bliskiej i dalekiej. W tym numerze, najlepsi eksperci postarają się odpowiedzieć na kilka kluczowych pytań, dotyczących sztucznej inteligencji i tego jak generatywna AI wpłynie na bankowość, edukację oraz inne dziedziny naszego życia.
Wizja naszej przyszłości: technologie, edukacja, bankowość, w nowym „Obserwatorze Finansowym” dostępnym w kioskach

Wywiad z Dwightem H. Perkinsem, amerykańskim ekonomistą i profesorem Uniwersytetu Harvarda, pomoże zrozumieć, co okaże się ważniejsze: czy sam rozwój technologiczny, w tym sztucznej inteligencji, czy jednak klasyczne fundamenty „starej” gospodarki. Z kolejnych analiz dowiemy się też m.in. jak rozwijanie generatywnej AI przełoży się na wzrost gospodarczy, jaka może być przyszłość banków centralnych, czy roboty nas zastąpią, a także jakie mogą być zawody przyszłości, które będą na topie przez kolejne 30 lat.

Znany futurolog Rohit Talwar przekonuje, w specjalnym wywiadzie dla „Obserwatora Finansowego”, że AI może na nowo zdefiniować sposób działania banków, ich interakcje z klientami oraz sposób zarządzania ryzykiem. Przewiduje również, że AI zostanie wykorzystana do budowy inteligentnych pieniędzy, przekształcając sposób życia i pracy ludzi.

W tym wydaniu kontynuujemy też debatę na temat gospodarki europejskiej i wspólnej waluty. W swoim artykule profesor Tomasz Grzegorz Grosse udowadnia, że system unii walutowej został źle zaprojektowany od samego początku, a centralizacja w wydaniu Brukseli nie tylko jest dysfunkcjonalna, ale przede wszystkim antydemokratyczna i zabija swobodę debaty publicznej w Europie.

Tu warto przypomnieć, że sam Oliver Hart, laureat nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, w swoim przemówieniu z okazji odebrania wyróżnienia Banku Szwecji przyznał, że Bruksela coraz bardziej zmierzając w kierunku centralizacji i unifikacji popełnia błąd, i jest to recepta na porażkę. Zaznaczał, że aby projekt integracyjny w Europie mógł przetrwać, należy iść w przeciwną stronę i zdecentralizować szereg polityk gospodarczych, pozostając tylko przy wspólnym rynku europejskim. Jego zdaniem, największym błędem integracji było właśnie przyjęcie wspólnej waluty.

W najnowszym wydaniu przeczytamy również o ewolucji podejścia banków centralnych do zasobów złota. Co warte podkreślenia, rola tego kruszcu ulegała znaczącym przemianom wraz z ewolucją międzynarodowego systemu walutowego.

Jak zawsze stawiamy pytania i szukamy odpowiedzi na pytania, szczególnie w takich tematach, które budzą dziś zainteresowanie wielu ekspertów i ekonomii, i gospodarki. W tym numerze skupiamy się też na Państwu Środka – czy ma ono szanse, by objąć fotel światowego lidera w nowych technologiach i czy jest to tylko kwestia czasu? Warto także zwrócić uwagę na analizę problemu, jakim jest finansowa kolonizacja Afryki przez Chiny.

Dodatkowo zachęcamy, by poznać rozważania na temat miejsca Europy w wyścigu technologicznym. Czy Stary Kontynent jest skazany na porażkę w konkurencji na technologie i co można zrobić by tak się nie stało?

Kwartalnik i opiniotwórczy portal ekonomiczny

Drukowany kwartalnik „Obserwator Finansowy” jest ekskluzywną formą funkcjonującego od 2009 r. serwisu internetowego obserwatorfinansowy.pl – portalu wydawanego przez NBP, w którym codziennie publikowane są, w przystępnej formie nie tylko dla ekspertów, merytoryczne treści z zakresu ekonomii i finansów.

Kwartalnik „Obserwator Finansowy” wypełnia lukę na rynku prasy społeczno-ekonomicznej. Wydawca stawia sobie za cel, by magazyn stał się ważnym źródłem wiedzy ekonomicznej, miejscem dyskusji o gospodarce i wymiany myśli – swoistym forum oraz przestrzenią do debaty. Na jego łamach czytelnicy mają okazję poznać stanowiska naukowców i ekspertów, którzy rzetelnie wyjaśniają mechanizmy funkcjonowania różnych zjawisk ekonomicznych. Autorami tekstów są zarówno eksperci Narodowego Banku Polskiego, jak również wybitni naukowcy, dziennikarze oraz publicyści specjalizujący się w szeroko pojmowanej tematyce gospodarczej.

Serwis www.obserwatorfinansowy.pl zajął 4. miejsce w rankingu najbardziej opiniotwórczych portali o profilu ekonomiczno-biznesowym w 2023 r., przygotowywanym przez Instytut Monitorowania Mediów (IMM).

Otwarta licencja


Tagi


Artykuły powiązane

UE zmienia traktaty. Dowiedz się więcej z kwartalnika „Obserwator Finansowy”. Najnowszy numer już w kioskach

Kategoria: Trendy gospodarcze
Po co Unia Europejska chce zmieniać traktaty? Dlaczego nie ma przekonujących argumentów za wejściem Polski do strefy euro? Jakie są wady i zalety sztucznej inteligencji, perspektywy cyfrowego pieniądza banku centralnego i odwróconej hipoteki? O tym wszystkim, i nie tylko, można przeczytać w najnowszym, przedświątecznym numerze kwartalnika „Obserwator Finansowy”.
UE zmienia traktaty. Dowiedz się więcej z kwartalnika „Obserwator Finansowy”. Najnowszy numer już w kioskach

Dokąd zmierza polityka pieniężna

Kategoria: Trendy gospodarcze
W latach 90. XX w. wydawało się, że patent na prowadzenie polityki pieniężnej jest znany. Kraje małe, o otwartej gospodarce i swobodnych przepływach finansowych, powinny zrezygnować z prowadzenia własnej polityki monetarnej i przywiązać kurs swojego pieniądza do zagranicznej waluty dominującej w obrotach handlu zagranicznego. Oczywiście takie rozwiązanie wymagało prowadzenia odpowiedzialnej polityki budżetowej i zaufania rynków finansowych wykluczające raptowny odpływ zagranicznego finansowania.
Dokąd zmierza polityka pieniężna