Światełko w tunelu – w oddali
Kategoria: Trendy gospodarcze
Miesięczny Indeks Koniunktury (MIK), mierzący nastroje gospodarcze przedsiębiorstw w Polsce, w lipcu 2024 r. spadł o 2,7 pkt do 96,8 pkt – wynika z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
PIE podaje, że jest to już drugi z kolei miesiąc w 2024 r., w którym MIK jest poniżej poziomu neutralnego (100,0).
Obecny MIK ma najniższą wartość w tym roku i jest o 5,2 pkt niższy od najwyższej tegorocznej wartości MIK odnotowanej w lutym (102,0 pkt). Tegoroczny odczyt dla lipca jest niższy o 0,3 pkt od odczytu ubiegłorocznego.
„O pogorszeniu nastrojów przedsiębiorców w lipcowym odczycie zadecydowała, podobnie jak w badaniu czerwcowym, przewaga ocen negatywnych dla komponentów: inwestycje, wartość sprzedaży, nowe zamówienia oraz moce produkcyjne” – napisano.
Wśród siedmiu obserwowanych komponentów MIK, odsezonowane wartości trzech (zatrudnienie, wynagrodzenia, płynność finansowa) są powyżej poziomu neutralnego, podobnie jak w badaniu czerwcowym.
„Tylko wartość komponentu wynagrodzenia wzrosła mdm (o 3,4 pkt. do poziomu 117,1 pkt.), co wynika z obowiązującej od początku lipca podwyżki płacy minimalnej w Polsce” – napisano.
Spadły natomiast mdm wartości wskaźników: zatrudnienie (101,1 pkt; spadek o 3,0 pkt) oraz płynność finansowa (121,7 pkt; spadek o 5,0 pkt).
„Mimo rosnących kosztów zatrudnienia i niesprzyjających warunków rynkowych dla biznesu, przedsiębiorstwa mają stosunkowo dobrą płynność finansową i chcą utrzymać poziom zatrudnienia w najbliższych trzech miesiącach” – napisano.
Wskaźnik inwestycje w aktywa materialne i niematerialne firm wzrósł mdm (o 2,6 pkt do poziomu 68,7 pkt), ale nadal pokazuje przewagę firm nieinwestujących nad inwestującymi.
W lipcowym odczycie nieznacznie spadł mdm wskaźnik wartości sprzedaży (o 0,5 pkt do poziomu 86,8 pkt).
Wartość wskaźnika liczby nowych zamówień spadła również mdm (o 3,7 pkt do poziomu 85,9 pkt) i jest najniższą wartością tego komponentu w 2024 r.
„Negatywna ocena wskaźników wartości sprzedaży oraz nowych zamówień przez przedsiębiorców ma swoje źródło m.in. w spadku dynamiki cen, szczególnie żywności w naszym kraju oraz słabym popycie ze strony zagranicznych odbiorców towarów i usług” – napisano.
Wartość komponentu moce produkcyjne spada już szósty z kolei miesiąc (z 101,7 pkt w odczycie lutowym do 96,0 pkt w lipcu).
„Wskazuje to na posiadanie przez firmy zbyt dużych mocy produkcyjnych przy istniejącym portfelu zamówień i skali popytu” – napisano.
PIE podaje, że w lipcu tylko firmy produkcyjne odnotowały wartość wskaźnik powyżej poziomu neutralnego (111,9 pkt) ze wzrostem mdm o 7,1 pkt.
map/