Powell: Do końca roku właściwe będzie dalsze podnoszenie stóp

Do końca roku właściwe będzie dalsze podnoszenie stóp procentowych w USA – poinformował prezes Fedu Jerome Powell na konferencji po posiedzeniu Rezerwy Federalnej USA. Według Powella, podnoszenie stóp proc. powinno się odbywać od teraz w bardziej umiarkowanym tempie.

„Prawie wszyscy członkowie Komitetu oczekują, że do końca roku właściwe będzie dalsze podnoszenie stóp procentowych, ale na tym posiedzeniu, biorąc pod uwagę, jak daleko i jak szybko się posunęliśmy, uznaliśmy za rozsądne utrzymanie docelowego zakresu na obecnym poziomie, aby umożliwić Komitetowi ocenę dodatkowych informacji i ich implikacji dla polityki pieniężnej” – powiedział prezes Fedu.

„Na koniec tego roku mediana projekcji jest o pół punktu procentowego wyższa niż w naszych marcowych projekcjach. Jeśli gospodarka nie będzie ewoluować zgodnie z przewidywaniami, ścieżka polityki zostanie odpowiednio dostosowana, aby wspierać nasze cele dotyczące maksymalnego zatrudnienia i stabilności cen. Będziemy nadal podejmować decyzje spotkanie po spotkaniu, w oparciu o całość napływających danych i ich implikacje dla perspektyw dla aktywności gospodarczej i inflacji” – dodał.

Według Powella, podnoszenie stóp proc. w USA powinno się odbywać od teraz w bardziej umiarkowanym tempie.

„Może sensowne byłoby, gdyby stopy nadal rosły, ale w bardziej umiarkowanym tempie. Jeszcze jedno chcę podkreślić, a mianowicie, że decyzja podjęta dzisiaj przez komisję dotyczyła tylko tego spotkania. Nie podjęliśmy żadnej decyzji co do tego, co stanie się na następnym spotkaniu. (…) O lipcu powiedziałbym dwie rzeczy. Po pierwsze, decyzja nie została podjęta. Po drugie, spodziewam się, że będzie to pełne dyskusji posiedzenie” – wskazywał prezes Fedu.

„Wydaje nam się, że łagodzenie tempa podwyżek stóp w miarę zbliżania się do docelowego poziomu stóp ma sens. Decyzja o rozważeniu niepodwyższenia stopy na każdym posiedzeniu i utrzymaniu stóp procentowych na tym posiedzeniu jest kontynuacją tego procesu. Główną kwestią, na której się teraz koncentrujemy, jest określenie zakresu dodatkowego zaostrzenia polityki, które może być odpowiednie, aby z czasem przywrócić inflację do 2 proc. Tak więc tempo ewentualnego wzrostu stóp proc. i ostateczny poziom podwyżek to są zupełnie inne zmienne, biorąc pod uwagę, jak daleko zaszliśmy” – dodał.

Przewodniczący FOMC podał, że niemal wszyscy członkowie FOMC uważają, że dalsze zmiany stóp proc. w USA będą konieczne.

„Wykonaliśmy już dużo pracy. Pełne efekty tej pracy jeszcze nie były odczuwalne. W świetle tego, jak daleko zaszliśmy w zaostrzaniu polityki, opóźnień, z jakimi polityka pieniężna wpływa na gospodarkę, oraz potencjalnych przeciwności związanych z zaostrzeniem polityki kredytowej, zdecydowaliśmy się dziś pozostawić nasze stopy procentowe na niezmienionym poziomie i kontynuować redukcję liczby posiadanych przez nas papierów wartościowych. Niemal wszyscy członkowie FOMC uważają, że dalsze zmiany stóp proc. będą konieczne” – wskazał Powell.

„Pomimo podwyższonej inflacji, długoterminowe oczekiwania inflacyjne wydają się być dobrze zakotwiczone, co potwierdzają badania gospodarstw domowych, przedsiębiorstw i prognostów, a także miary z rynków finansowych” – dodał.

Prezes Fedu powiedział, że w obecnym otoczeniu obniżki stóp proc. w USA nie byłyby właściwe.

„Właściwe będzie obniżenie stóp procentowych w momencie, gdy inflacja spadnie naprawdę znacząco. A mówimy tu o perspektywie kilku lat. Jak każdy może zauważyć, żadna z osób zasiadających w komitecie nie napisała o obniżce stóp w tym roku, ani też sam nie sądzę, aby było to właściwe” – wskazał prezes Fedu.

„Inflacja tak naprawdę nie spadła. Nie zareagowała zbytnio na nasze dotychczasowe podwyżki stóp. Będziemy musieli je kontynuować” – dodał.

Przewodniczący FOMC wskazywał, że Komitet chce zobaczyć wiarygodne dowody, że inflacja w USA spada.

„Jeśli spojrzymy na pełny zakres danych o inflacji, szczególnie na dane o inflacji bazowej, po prostu nie widzimy dużego postępu w ciągu ostatniego roku. Inflacja zasadnicza znacząco spadła, ale uważamy, że ceny bazowe lepiej wskazują, dokąd zmierza inflacja. Myślę więc, że chcielibyśmy zobaczyć wiarygodne dowody na to, że inflacja osiąga szczyt, a potem spada” – powiedział Powell.

„Komitet konsekwentnie powtarzał i wierzy, że proces obniżania inflacji będzie przebiegał stopniowo. To zajmie trochę czasu. Każdy analityk powiedziałby, że kluczem do obniżenia inflacji jest ciągłe rozluźnianie się warunków na rynku pracy, co zaobserwowaliśmy. Wskazuje na to szereg wskaźników. Musimy zobaczyć, jak to się utrwala” – dodał.

kkr/ asa/


Artykuły powiązane

Ekonomiści pobłądzeni w krytyce NBP

Kategoria: Trendy gospodarcze
Dwaj członkowie pierwszej RPP przystąpili do boju w kampanii przed sejmowym głosowaniem nad kandydatem na stanowisko prezesa NBP i w dwudziestu punktach sformułowali swoją – jakżeby inaczej, sążniście negatywną – opinię o polityce pieniężnej realizowanej przez RPP czwartej kadencji (Bogusław Grabowski i Jerzy Pruski, Bankructwo polityki pieniężnej? Rzeczpospolita 27.04.2022).
Ekonomiści pobłądzeni w krytyce NBP

Polityka monetarna przy bardzo niskich stopach procentowych

Kategoria: VoxEU
Badanie potwierdza, że transmisja polityki pieniężnej do gospodarki jest znacznie słabsza, kiedy nominalne stopy procentowe spadają do bardzo niskiego poziomu oraz że siła transmisji słabnie im dłużej stopy procentowe pozostają na niskim poziomie.
Polityka monetarna przy bardzo niskich stopach procentowych