Powell: Fed czeka na większą jasność w sprawie polityki Trumpa

Prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell powiedział w piątek, że bank centralny może poczekać, aby zobaczyć, jak będą przebiegać działania polityczne prezydenta Donalda Trumpa, zanim ponownie podejmie decyzje w sprawie stóp procentowych.

„Nie musimy się spieszyć i jesteśmy dobrze przygotowani, aby poczekać na większą jasność” – powiedział szef banku centralnego na forum w Nowym Jorku.

Powell powtórzył oświadczenia, które on i inni członkowie Fed wydali niedawno, zalecając cierpliwość w sprawie polityki pieniężnej w obliczu wysokiego poziomu niepewności.

„Biały Dom jest w trakcie wdrażania znaczących zmian politycznych w czterech odrębnych obszarach: handlu, imigracji, polityce fiskalnej i regulacjach” – powiedział Powell w przemówieniu na Forum Polityki Pieniężnej.

„To właśnie efekt netto tych zmian politycznych będzie miał znaczenie dla gospodarki i dla ścieżki polityki pieniężnej” – dodał.

Zauważając, że niepewność co do zmian i ich prawdopodobnych skutków pozostaje wysoka, Powell powiedział, że Fed „koncentruje się na oddzieleniu sygnału od szumu w miarę rozwoju perspektyw. Nie musimy się spieszyć i jesteśmy dobrze przygotowani, aby poczekać na większą jasność”.

Komentarze te wydają się co najmniej nieco sprzeczne z rosnącymi oczekiwaniami rynku na obniżki stóp procentowych w tym roku.

Inwestorzy wyceniają obniżki stóp o równowartości trzech czwartych punktu procentowego do końca roku, począwszy od czerwca.

Komentarze Powella wskazują jednak, że Fed będzie w trybie wyczekiwania zanim nakreśli dalsze luzowanie polityki.

„Polityka nie jest na z góry ustalonym kursie” – powiedział.

„Nasze obecne stanowisko polityczne jest dobrze przygotowane do radzenia sobie z ryzykiem i niepewnością, z którymi mamy do czynienia, dążąc do realizacji obu stron naszego podwójnego mandatu” – dodał.

W swojej ocenie Powell wypowiedział się również w większości pozytywnie o otoczeniu makroekonomicznym, mówiąc, że Stany Zjednoczone są w dobrym miejscu z solidnym rynkiem pracy i inflacją wracającą do celu.

Zauważył jednak, że ostatnie badania nastrojów wykazały obawy co do ścieżki inflacji, która w dużej mierze jest wynikiem rozmów o taryfach celnych Trumpa. Preferowany przez Fed wskaźnik pokazał, że 12-miesięczna inflacja wynosi 2,5 proc. lub 2,6 proc. po wyłączeniu żywności i energii.

„Ścieżka do trwałego powrotu inflacji do naszego celu była wyboista i spodziewamy się, że będzie tak nadal” – powiedział Powell.

Gubernator Fed Adriana Kugler, która nie była obecna na forum, powiedziała w przemówieniu wygłoszonym w piątek w Portugalii, że widzi ważne ryzyko wzrostu inflacji i powiedziała, że może być właściwe utrzymanie stopy procentowej na obecnym poziomie przez jakiś czas.

Uwagi te pojawiły się również w tym samym dniu, w którym Departament Pracy poinformował o wzroście o 151.000 miejsc pracy w sektorze pozarolniczym w lutym. Chociaż suma była nieco poniżej oczekiwań rynkowych, Powell powiedział, że raport jest kolejnym dowodem na to, że rynek pracy jest solidny i zasadniczo w równowadze.

„Płace rosną szybciej niż inflacja i w bardziej zrównoważonym tempie niż na początku odbudowy po pandemii” – powiedział.

Średnie zarobki godzinowe wzrosły w lutym o 0,3 proc. i wzrosły o 4 proc. w ujęciu rocznym. Raport o zatrudnieniu wskazał również, że stopa bezrobocia wzrosła do 4,1 proc. wraz ze spadkiem zatrudnienia gospodarstw domowych.

pr/

 


Artykuły powiązane

Mechanizm transmisji polityki pieniężnej w Polsce: wybrane wnioski z najnowszych badań

Kategoria: Trendy gospodarcze
W seriach wydawniczych Materiały i Studia NBP oraz NBP Working Papers został niedawno opublikowany raport przedstawiający wyniki najnowszych badań dotyczących mechanizmu transmisji polityki pieniężnej w Polsce. Z wielu wątków poddanych analizie wybraliśmy trzy, które streszczamy w niniejszym artykule. Rozpoczynamy od czynników wpływających na możliwie zmiany mechanizmu transmisji polityki pieniężnej. Następnie analizujemy siłę i opóźnienia, z jaką decyzje Rady Polityki Pieniężnej oddziałują na gospodarkę. W ostatniej części artykułu przyglądamy się bliżej funkcjonowaniu kanału kredytowego polityki pieniężnej w Polsce.
Mechanizm transmisji polityki pieniężnej w Polsce: wybrane wnioski z najnowszych badań

Co zrobi Fed

Kategoria: Analizy
Niezależnie od poglądów na funkcjonowanie gospodarki światowej należy się zgodzić, że to jak będzie się ona rozwijać zależy od ekonomiki USA. Należy mieć na uwadze nie tylko udział gospodarki amerykańskiej w światowym PKB, ale również status dolara jako powszechnej waluty rezerwowej, rolę amerykańskiej giełdy w przepływach finansowych i wpływ rządu USA na międzynarodowe instytucje gospodarcze.
Co zrobi Fed

Sintra 2024: Polityka pieniężna w dobie transformacji

Kategoria: Trendy gospodarcze
Dyskusja podczas tegorocznego forum bankierów centralnych w portugalskiej Sintrze dotyczyła głównie aktualnych wyzwań dla polityki pieniężnej związanych z zachodzącymi w gospodarce światowej zmianami strukturalnymi, napięciami geopolitycznymi i skutkami silnych wstrząsów z poprzednich lat.
Sintra 2024: Polityka pieniężna w dobie transformacji