Powell: Fed jest gotowy do podwyżki stóp proc. w razie czego

Fed jest gotowy do kolejnej podwyżki stóp proc. w razie potrzeby – poinformował prezes Fedu Jerome Powell podczas środowej konferencji po posiedzeniu Rezerwy.

„Jeśli zajdzie taka potrzeba, jesteśmy gotowi jeszcze bardziej zaostrzyć politykę. Zależy nam na osiągnięciu wystarczająco restrykcyjnego stanowiska w polityce pieniężnej, aby z czasem trwale obniżyć inflację do 2 proc., oraz na utrzymaniu restrykcyjnej polityki do czasu, gdy będziemy pewni, że inflacja zmierza do tego celu” – powiedział prezes Fedu.

„Niższe odczyty inflacji w ciągu ostatnich kilku miesięcy są pozytywne, ale będziemy potrzebować dalszych dowodów, aby zbudować pewność, że inflacja trwale obniża się w kierunku naszego celu. Wydaje się, że długoterminowe oczekiwania inflacyjne pozostają dobrze zakotwiczone, co znajduje odzwierciedlenie w szerokim zakresie badań gospodarstw domowych, przedsiębiorstw i prognostów, a także w pomiarach z rynków finansowych” – dodał.

kkr/ osz/


Artykuły powiązane

Dlaczego dzisiaj walka z inflacją jest łatwiejsza

Kategoria: Trendy gospodarcze
Obecny okres inflacji został zdominowany przez dodatni wstrząs popytowy i korzystne warunki początkowe, takie jak niskie oczekiwania inflacyjne. W niniejszym artykule dowodzimy, że te dwa czynniki sprawiają, iż praca banków centralnych jest dziś znacznie łatwiejsza niż w latach 1979–1985. O ile nie wystąpią nowe destruktywne wstrząsy, polityka dezinflacji od 2021 r. powinna prowadzić do stabilności cen szybszą i znacznie mniej kosztowną ścieżką niż miało to miejsce w latach 70. i 80. XX w. Władze monetarne zarówno w strefie euro, jak i w Stanach Zjednoczonych nie powinny podnosić stóp procentowych zbyt wysoko i przez zbyt długi czas, powodując niepotrzebną recesję.
Dlaczego dzisiaj walka z inflacją jest łatwiejsza

Zmiany w presji na banki centralne a inflacja

Kategoria: Trendy gospodarcze
Pomimo znacznego wzrostu inflacji w gospodarkach rozwiniętych począwszy od 2021 r., długoterminowe oczekiwania inflacyjne pozostają zasadniczo w zgodzie z celami inflacyjnymi banków centralnych. W artykule dowodzimy jednak, że czynniki, które od lat sprzyjały niskiemu poziomowi średniej inflacji, zaczęły stopniowo słabnąć. Czynniki te obejmują m.in. globalizację, spadek „uzwiązkowienia” pracowników i coraz bardziej rygorystyczną realizację konsensusu waszyngtońskiego, w tym zwłaszcza restrykcyjnej polityki fiskalnej.
Zmiany w presji na banki centralne a inflacja

Co zrobi Fed

Kategoria: Analizy
Niezależnie od poglądów na funkcjonowanie gospodarki światowej należy się zgodzić, że to jak będzie się ona rozwijać zależy od ekonomiki USA. Należy mieć na uwadze nie tylko udział gospodarki amerykańskiej w światowym PKB, ale również status dolara jako powszechnej waluty rezerwowej, rolę amerykańskiej giełdy w przepływach finansowych i wpływ rządu USA na międzynarodowe instytucje gospodarcze.
Co zrobi Fed