Powell: Inflacja jest w trendzie bocznym

Inflacja jest w trendzie bocznym, dlatego nie wskazuje na obniżki stóp proc. – poinformował prezes Fedu Jerome Powell podczas środowej konferencji po posiedzeniu Rezerwy. Powell dodał, że równieżpodwyżka stóp proc. jest mało prawdopodobna.

„Przyjrzymy się całości danych. Uważamy, że polityka jest dobrze przygotowana, aby uwzględnić różne ścieżki, jakie może obrać gospodarka. (..) Powiedzieliśmy też, że nie byłoby właściwe wycofywanie się z naszego restrykcyjnego stanowiska w polityce monetarnej, dopóki nie zyskamy większej pewności, że inflacja trwale spada do 2 proc. inflacja jest w trendzie bocznym i dlatego nie zyskujemy większej pewności co do jej spadku” – powiedział przewodniczący FOMC.

Jego zdaniem, w takim przypadku właściwe byłoby wstrzymanie się z obniżkami stóp procentowych.

„Istnieją inne ścieżki, którymi może podążać gospodarka, co spowodowałoby, że będziemy chcieli rozważyć obniżki stóp procentowych. Dwie z tych ścieżek polegają na tym, że rzeczywiście zyskamy większą pewność siebie, jeśli inflacja będzie stale spadać do 2 proc. Inną ścieżką może być na przykład nieoczekiwane osłabienie na rynku pracy. To są ścieżki, w których można by rozważyć obniżki stóp procentowych. To będzie zależeć od danych” – dodał.

Według Powella również podwyżka stóp proc. jest mało prawdopodobna.

„Mało prawdopodobne, aby kolejnym ruchem stóp procentowych była ich podwyżka” – ocenił przewodniczący FOMC.

Powell wskazywał, że dalszy postęp w walce z inflacją jest niepewny. Dodał, że w ciągu ostatniego roku inflacja znacznie spadła, choć rynek pracy pozostał silny i to jest bardzo dobra wiadomość.

„Jednak inflacja jest nadal zbyt wysoka. Dalszy postęp w jej eliminowaniu nie jest pewny. A droga przed nami jest niepewna. (…) Istnieją ścieżki, którymi może podążać gospodarka, które wiązałyby się z cięciami stóp proc. Są też ścieżki, które by do tego nie prowadziły. Nie mam pewności, która z tych ścieżek się zmaterializuje” – powiedział prezes Fedu.

„Nasze stanowisko w sprawie polityki pieniężnej wywiera presję spadkową na aktywność gospodarczą i inflację. W ciągu ostatniego roku bilans zagrożeń dla osiągnięcia naszych celów w zakresie zatrudnienia i inflacji przesunął się w stronę większej równowagi. Jednakże w ostatnich miesiącach inflacja wykazała brak dalszego postępu w kierunku naszego celu na poziomie 2 proc. Nadal bardzo zwracamy uwagę na ryzyko dla perspektyw inflacji” – dodał.

Prezes Fedu ocenił, że osiągnięcie pewności co do trwałego spadku inflacji zajmie więcej czasu.

„W pierwszym kwartale nie odnotowaliśmy postępu w zakresie inflacji. Powiedziałem już, że wydaje się, że osiągnięcie punktu pewności co do trwałego spadku inflacji zajmie nam więcej czasu. Nie wiem, ile to potrwa. Mogę tylko powiedzieć, że kiedy zdobędziemy tę pewność, wówczas możliwe będą obniżki stóp procentowych. I nie wiem dokładnie, kiedy to nastąpi” – powiedział prezes Fedu.

„Nasza wiara w przywrócenie inflacji do celu nie wzrosła w pierwszym kwartale. Tak naprawdę doszliśmy do wniosku, że zdobycie tej pewności zajmie więcej czasu” – dodał.

Przewodniczący FOMC wskazywał, że ma nadzieję, że w tym roku inflacja będzie spadać.

„Moja osobista prognoza jest taka, że w tym roku zaczniemy widzieć dalszy postęp w zakresie spadku inflacji. Nie wiem, czy to wystarczy. Nie wiem, czy tak się nie stanie. Będziemy musieli pozwolić, aby dane nas w tym prowadziły. (…) Spodziewam się, że w ciągu tego roku inflacja ponownie zacznie spadać, ale moja pewność co do tego jest mniejsza niż wcześniej z powodu danych, które widzieliśmy” – wskazał prezes Fedu.

„Uważamy, że nasze stanowisko w polityce monetarnej jest dobrze skalibrowane i adekwatne do obecnej sytuacji gosp. Uważamy, że jest restrykcyjne. Widać to na rynku pracy. Widać to w wydatkach, gdzie w ciągu ostatnich kilku lat popyt znacznie spadł” – dodał.

W ocenie Powella obecne dane o inflacji dotąd w tym roku są wyższe od oczekiwań.

„Dane o inflacji w tym roku są wyższe od oczekiwań. Niektóre miary krótkoterminowych oczekiwań inflacyjnych wzrosły w ostatnich miesiącach. Długoterminowe oczekiwania inflacyjne wydają się bardziej zakotwiczone. To znalazło odzwierciedlenie w szerokim zakresie badań gospodarstw domowych, przedsiębiorstw i prognostów, a także z rynków finansowych” – powiedział przewodniczący FOMC.

———————

Po posiedzeniu w dniach 30 kwietnia – 1maja Fed pozostawił stopy proc. w USA bez zmian na poziomie 5,25-5,50 proc. Fed nie zawarł w komunikacie sformułowania o możliwych dalszych podwyżkach stóp proc. w USA. W komunikacie po posiedzeniu napisano, że obniżki stóp proc. nastąpią dopiero, gdy będzie pewność, że inflacja zmierza do celu.

Decyzja o stopach procentowych była zgodna z oczekiwaniami rynku i została podjęta jednogłośnie. W obecnym cyklu zacieśniania polityki monetarnej Fed podniósł stopy proc. łącznie o 525 pb. Stopy proc. w USA są najwyższe od 22 lat, a tempo ich podnoszenia jest najwyższe od początku lat 80., gdy prezesem Fedu był Paul Volcker.

Kolejne posiedzenie Rezerwy zaplanowano na 11-12 czerwca. Po tym posiedzeniu opublikowane zostaną kwartalne projekcje makro.

Kurs dolara osłabia się wobec koszyka walut po decyzji Fedu o 0,27 proc. do 106,24 pkt., a rentowność 10-letnich Treasuries spada o 6 pb. do 4,62 proc.

kkr/ pr/


Artykuły powiązane

Co zrobi Fed

Kategoria: Analizy
Niezależnie od poglądów na funkcjonowanie gospodarki światowej należy się zgodzić, że to jak będzie się ona rozwijać zależy od ekonomiki USA. Należy mieć na uwadze nie tylko udział gospodarki amerykańskiej w światowym PKB, ale również status dolara jako powszechnej waluty rezerwowej, rolę amerykańskiej giełdy w przepływach finansowych i wpływ rządu USA na międzynarodowe instytucje gospodarcze.
Co zrobi Fed

Sintra 2024: Polityka pieniężna w dobie transformacji

Kategoria: Trendy gospodarcze
Dyskusja podczas tegorocznego forum bankierów centralnych w portugalskiej Sintrze dotyczyła głównie aktualnych wyzwań dla polityki pieniężnej związanych z zachodzącymi w gospodarce światowej zmianami strukturalnymi, napięciami geopolitycznymi i skutkami silnych wstrząsów z poprzednich lat.
Sintra 2024: Polityka pieniężna w dobie transformacji

O zdrowy rozsądek w polityce pieniężnej

Kategoria: Analizy
Dziennik „Rzeczpospolita” wyróżnia się regularnym udostępnianiem swych łamów opiniom dotyczącym polityki pieniężnej. W większości autorami tych opinii są byli członkowie Rady Polityki Pieniężnej. Niestety, często zawierają one błędy merytoryczne. Bank centralny poświęcił wiele uwagi ich prostowaniu.
O zdrowy rozsądek w polityce pieniężnej