Powell: Inflacja obniżyła się, ale nadal jest zbyt wysoka

Inflacja obniżyła się, ale nadal pozostaje zbyt wysoka – poinformował prezes Fedu Jerome Powell podczas środowej konferencji po posiedzeniu Rezerwy.

„Inflacja spadła ze swoich najwyższych poziomów i odbyło się to bez znaczącego wzrostu bezrobocia. To bardzo dobra wiadomość. Jednak inflacja jest nadal zbyt wysoka; nie jest zapewniony ciągły postęp w jej wyeliminowaniu; a droga przed nami jest niepewna” – powiedział prezes Fedu.

„Biorąc pod uwagę, jak daleko zaszliśmy oraz niepewność i ryzyka, przed którym stoimy, Komitet postępuje ostrożnie. Decyzje o zakresie dodatkowego zaostrzenia polityki oraz o tym, jak długo polityka pozostanie restrykcyjna, podejmiemy na podstawie całości napływających danych, ewoluujących perspektyw i bilansu zagrożeń” – dodał.

kkr/ osz/


Artykuły powiązane

Sintra 2024: Polityka pieniężna w dobie transformacji

Kategoria: Trendy gospodarcze
Dyskusja podczas tegorocznego forum bankierów centralnych w portugalskiej Sintrze dotyczyła głównie aktualnych wyzwań dla polityki pieniężnej związanych z zachodzącymi w gospodarce światowej zmianami strukturalnymi, napięciami geopolitycznymi i skutkami silnych wstrząsów z poprzednich lat.
Sintra 2024: Polityka pieniężna w dobie transformacji

Co zrobi Fed

Kategoria: Analizy
Niezależnie od poglądów na funkcjonowanie gospodarki światowej należy się zgodzić, że to jak będzie się ona rozwijać zależy od ekonomiki USA. Należy mieć na uwadze nie tylko udział gospodarki amerykańskiej w światowym PKB, ale również status dolara jako powszechnej waluty rezerwowej, rolę amerykańskiej giełdy w przepływach finansowych i wpływ rządu USA na międzynarodowe instytucje gospodarcze.
Co zrobi Fed

Mechanizm transmisji polityki pieniężnej w Polsce: wybrane wnioski z najnowszych badań

Kategoria: Trendy gospodarcze
W seriach wydawniczych Materiały i Studia NBP oraz NBP Working Papers został niedawno opublikowany raport przedstawiający wyniki najnowszych badań dotyczących mechanizmu transmisji polityki pieniężnej w Polsce. Z wielu wątków poddanych analizie wybraliśmy trzy, które streszczamy w niniejszym artykule. Rozpoczynamy od czynników wpływających na możliwie zmiany mechanizmu transmisji polityki pieniężnej. Następnie analizujemy siłę i opóźnienia, z jaką decyzje Rady Polityki Pieniężnej oddziałują na gospodarkę. W ostatniej części artykułu przyglądamy się bliżej funkcjonowaniu kanału kredytowego polityki pieniężnej w Polsce.
Mechanizm transmisji polityki pieniężnej w Polsce: wybrane wnioski z najnowszych badań