Prezes NBP: Debata o wejściu do str. euro najwcześniej za 8-10 lat

Debata o wejściu Polski do strefy euro może rozpocząć się najwcześniej za 8-10 lat, kiedy Polska osiągnie poziom rozwoju krajów zachodnich – ocenił w piątek w trakcie konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński.

„Jaki jest cel tego ataku (na NBP – PAP)? Nie chce się domyślać – pojawia się potencjalnie jeden (…). Chęć wprowadzenia na siłę, gwałtem ciągnąc za włosy Polski w strefę euro – przedwcześnie. My do strefy euro możemy się przymierzać i rozważać kiedy osiągniemy poziom rozwoju gospodarczego Europy zachodniej. Wtedy to ma sens ekonomiczny. Pomijam czy sens inny” – powiedział.

„Za 8-10 lat najpóźniej (…)osiągamy ten poziom. Wtedy to jest przedmiotem debaty, ale nie wcześniej. Można to zrobić wcześniej – ze szkodą dla Polski” – dodał.

tus/ ana/


Artykuły powiązane

Wpływ polskiego rynku akcji na rynki zewnętrzne

Kategoria: Analizy
Ważnym skutkiem globalizacji jest zwiększona współzależność cen aktywów na rynkach kapitałowych, która może stymulować podatność na szoki zmienności cen. Badanie wykazało, że Polska jest silnym eksporterem szoków zmienności cen do innych krajów regionu Europy Środkowo-Wschodniej.
Wpływ polskiego rynku akcji na rynki zewnętrzne

Rola cyfrowego euro w płatnościach detalicznych

Kategoria: Trendy gospodarcze
Współczesną rzeczywistość charakteryzuje szybki postęp. Dynamiczny rozwój technologii informatycznych i cyfryzacja gospodarki wymuszają zmiany także w funkcjonowaniu systemu płatniczego i w samych płatnościach. Zjawisko to ma zasięg globalny. Dotyczy również strefy euro. W dyskusji publicznej pada pytanie, czy po 25 latach od wprowadzenia banknotów i monet euro nadszedł już czas na równoległe wprowadzenie przez Eurosystem (tj. Europejski Bank Centralny i 20 banków centralnych państw strefy euro) cyfrowego odzwierciedlenia gotówki?
Rola cyfrowego euro w płatnościach detalicznych