Prezes NBP: Inflacja bazowa w kwietniu 2024 r. spadła

Inflacja bazowa w kwietniu spadła; proces dezinflacji jest kontynuowany, zarówno jeśli chodzi o CPI, jak i o inflację bazową – poinformował prezes NBP prof. Adam Glapiński na konferencji.

„Wstępne dane GUS pozwalają szacować, że inflacja po wyłączeniu cen żywności i energii po raz kolejny spadła” – powiedział Glapiński.

„Proces dezinflacji jest kontynuowany, zarówno CPI jak i bazowej” – dodał.

Ze wstępnego szacunku GUS wynika, że inflacja CPI w kwietniu wyniosła 2,4 proc. rdr i 1,0 proc. mdm. Pełne dane o inflacji CPI GUS opublikuje w środę, 15 maja 2024 r.

Dzień później, 16 maja, NBP opublikuje dane o inflacji bazowej w kwietniu. W marcu wskaźnik inflacji bazowej wyniósł 4,6 proc. rdr i 0,5 proc. mdm.

pat/ gor/


Artykuły powiązane

Prezes NBP: Inflacja w Polsce nie jest wyjątkowa na tle regionu

Kategoria: Polityka pieniężna
Podczas majowej konferencji dotyczącej oceny bieżącej sytuacji ekonomicznej prof. Adam Glapiński przedstawił szerszy kontekst sytuacji w Polsce na tle innych krajów. Prezentujemy te analizy wraz z wybranymi komentarzami.
Prezes NBP: Inflacja w Polsce nie jest wyjątkowa na tle regionu

Prezes NBP: Inflacja w marcu blisko celu, w połowie roku wyżej

Kategoria: Analizy
Nie jesteśmy w żadnym cyklu. Przewidujemy, że inflacja bardzo spadnie, w marcu będzie blisko celu, a w drugiej połowie roku znacząco wzrośnie do poziomu 6-7 proc. – mówił prof. Adam Glapiński podczas styczniowej konferencji prasowej.
Prezes NBP: Inflacja w marcu blisko celu, w połowie roku wyżej

Dlaczego dzisiaj walka z inflacją jest łatwiejsza

Kategoria: Trendy gospodarcze
Obecny okres inflacji został zdominowany przez dodatni wstrząs popytowy i korzystne warunki początkowe, takie jak niskie oczekiwania inflacyjne. W niniejszym artykule dowodzimy, że te dwa czynniki sprawiają, iż praca banków centralnych jest dziś znacznie łatwiejsza niż w latach 1979–1985. O ile nie wystąpią nowe destruktywne wstrząsy, polityka dezinflacji od 2021 r. powinna prowadzić do stabilności cen szybszą i znacznie mniej kosztowną ścieżką niż miało to miejsce w latach 70. i 80. XX w. Władze monetarne zarówno w strefie euro, jak i w Stanach Zjednoczonych nie powinny podnosić stóp procentowych zbyt wysoko i przez zbyt długi czas, powodując niepotrzebną recesję.
Dlaczego dzisiaj walka z inflacją jest łatwiejsza