Prezes NBP: We IX wzrosła infl. bazowa z powodu wzrostu płac

We wrześniu 2024 r. wzrosła inflacja bazowa – ze względów statystycznych, ale też znacznego wzrostu płac – poinformował na konferencji prezes NBP prof. Adam Glapiński.

„We wrześniu 2024 r. prawdopodobnie zwiększyła się inflacja bazowa, co częściowo jest skutkiem statystycznym skutkiem bazy, a częściowo może być związane z utrzymującym się wysokim wzrostem płac, kilkudziesięcioprocentowym wzrostem płac” – powiedział Glapiński.

„Obecny poziom inflacji przekracza cel inflacyjny NBP. Zdajemy sobie sprawę z tego, że źródła tego wzrostu są w przeważającej mierze niezależne od polityki pieniężnej. NBP nie ma wpływu na decyzje regulacyjne i administracyjne w zakresie cen energii (…) ani płac, zwłaszcza w sektorze publicznym” – dodał.

Prezes NBP wskazał, że trzeba monitorować uważnie, czy te czynniki nie stwarzają ryzyka dla średnioterminowych perspektyw inflacji.

pat/ tus/ asa/


Artykuły powiązane

Czy krzywa Phillipsa może wyjaśnić ostatni wzrost płac?

Kategoria: Trendy gospodarcze
W ostatnich miesiącach wzrost wynagrodzeń w USA, pomimo wyjątkowo „ścisłego” rynku pracy (czyli takiego, w którym popyt na pracę przeważa nad jej podażą),  wydaje się zwalniać, co stanowi zagadkę dla standardowych modeli „luzu” (chłonności) na tym rynku.
Czy krzywa Phillipsa może wyjaśnić ostatni wzrost płac?

Zmiany mechanizmów przeniesienia cen a „domknięcie” procesu dezinflacji

Kategoria: Trendy gospodarcze
Stopy inflacji w strefie euro i w USA gwałtownie wzrosły w 2022 r., po części w wyniku poważnych szoków wywołanych zwyżką cen energii. Nasz artykuł zawiera analizę przeniesienia cen energii na inflację bazową w Stanach Zjednoczonych i Niemczech począwszy od lat 70. XX w. Wykazujemy, że siła tego przenoszenia nie jest stała, ale zmienia się w czasie. Wpływ cen energii na inflację w latach 70. XX w. był silny w Stanach Zjednoczonych – w przeciwieństwie do Niemiec. W obu krajach zaobserwowano silne przenoszenie cen energii w 2022 r., która jednak osłabiła się w ostatnich kwartałach, co świadczyłoby o przywróceniu bardziej normalnej dynamiki inflacji.
Zmiany mechanizmów przeniesienia cen a „domknięcie” procesu dezinflacji

O zdrowy rozsądek w polityce pieniężnej

Kategoria: Analizy
Dziennik „Rzeczpospolita” wyróżnia się regularnym udostępnianiem swych łamów opiniom dotyczącym polityki pieniężnej. W większości autorami tych opinii są byli członkowie Rady Polityki Pieniężnej. Niestety, często zawierają one błędy merytoryczne. Bank centralny poświęcił wiele uwagi ich prostowaniu.
O zdrowy rozsądek w polityce pieniężnej