Przedświąteczny wzrost cen kakao spowodowany słabymi zbiorami

Na światowych giełdach przez cały mijający tydzień rosły ceny kakao z powodu informacji o niskich zbiorach w Afryce Zachodniej, zwłaszcza na Wybrzeżu Kości Słoniowej, największego producenta ziarna na świecie.

Przez pół roku ulewne deszcze windowały ceny kakao, ponieważ wylewy rzek i powodzie uniemożliwiły plantatorom dostęp do pól, co opóźniło zbiory i wprowadziło niepokój na światowych rynkach.

Dodatkowo deszcze, które niemal bez przerwy padały od maja do końca października, zwiększyły ryzyko chorób i sprawiły, że zbierane właśnie ziarna nie są najlepszej jakości.

Farmerzy z Wybrzeża Kości Słoniowej już poinformowali, że ziarna są niższej niż oczekiwano jakości, ponieważ deszcze uszkodziły i zniszczyły wiele kakaowców. W czwartek pojawiła się informacja, że produkcja kakao spadła o ponad 14 proc. rok do roku.

Pora deszczowa już się skończyła w zachodniej części Afryki i nastały upały przekraczające 30°C. Zbyt wysokie temperatury szybko wysuszyły glebę u wszystkich jego producentów od Nigerii, przez Ghanę, Wybrzeże Kości Słoniowej i Liberię po Sierra Leone. A pogoda w listopadzie będzie miała wpływ na zbiory przyszłoroczne.

W czwartek kontraktowane na grudzień ceny kakao na dwóch najważniejszych giełdach w Nowym Jorku i Londynie osiągnęły poziomy nienotowane od sierpnia.

Przy bardzo niskich zapasach w Europie i USA branża, aby uniknąć niedoborów, potrzebuje uzupełnienia zbiorów, które zaczęły się w październiku. A zapasy te są krytycznie niskie. W portach USA ubywa ich od 17 miesięcy, a w połowie listopada spadły do najniższego poziomu od 19 lat. Przed tygodniem było tam tylko 1 656 818 worków z ziarnem kakao.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Kakao (ICCO) już w sierpniu, nie mając informacji o zniszczonych drzewach na Wybrzeżu Kości Słoniowej, uznało, że deficyt w tym sezonie będzie najwyższy od ponad 60 lat.

tebe/ zm/ pel/


Artykuły powiązane

Obraz tegorocznych zbiorów w niezbyt różowych barwach

Kategoria: Sektor niefinansowy
Niższe zbiory zbóż, znacznie mniej zebranych owoców, więcej ziemniaków i buraków cukrowych, a także podobna wielkość zbiorów warzyw do tych z 2023 r., to prognoza Głównego Urzędu Statystycznego na 2024 r. Wszystko to z powodu zróżnicowanych warunków pogodowych. Na rynkach hurtowych ceny niektórych owoców znacząco wzrosły.
Obraz tegorocznych zbiorów w niezbyt różowych barwach

Ukraiński eksport coraz słabszy

Kategoria: Trendy gospodarcze
Wyniki ukraińskiego handlu zagranicznego za 2023 rok wskazują na istotne zwiększenie się ujemnego salda w wymianie towarowej. Deficyt ukształtował się na poziomie 27,3 mld dol. wobec 11,1 mld dol. w 2022 roku. W rezultacie współczynnik pokrycia importu eksportem spadł odpowiednio z 0,8 do 0.57.
Ukraiński eksport coraz słabszy

Svensson o przeszacowaniu cen nieruchomości mieszkaniowych

Kategoria: Trendy gospodarcze
Przedstawiane przez organy nadzoru makroostrożnościowego twierdzenia o przeszacowaniu cen nieruchomości – na przykład w Szwecji – oparte na współczynniku cen nieruchomości do dochodów są często przesadzone. W niniejszym artykule dowodzimy, że dla określenia czynników fundamentalnych kształtujących ceny nieruchomości mieszkaniowych konieczne jest uwzględnienie zrównoważonego poziomu stóp procentowych, lecz żadna konkretna miara przeszacowania lub niedoszacowania nie jest zadowalająca. Do miar tych należy współczynnik kosztów użytkowania do dochodów. Zamiast nich dla potrzeb przeprowadzenia oceny opartej na dowodach wymagane są strukturalne modele empiryczne rynku mieszkaniowego i rynku kredytowego.
Svensson o przeszacowaniu cen nieruchomości mieszkaniowych