RPP w III ’24 odrzuciła wnioski o podwyżkę stóp o 200 pb. i 25 pb.

W marcu 2024 r. Rada Polityki Pieniężnej odrzuciła wnioski o podwyżkę stóp procentowych o 200 pb., który poparła jedynie członkini RPP J. Tyrowicz, a także o 25 pb., który poparła Tyrowicz i P. Litwiniuk – podał NBP. Pozostali członkowie, obecni na posiedzeniu, byli przeciw obu wnioskom.

W marcu 2024 r. RPP utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie, w tym referencyjną 5,75 proc.

Miesiąc wcześniej Tyrowicz bezskutecznie i to kolejny raz z rzędu złożyła wniosek o podwyżkę stóp o 200 pb.

tus/ gor/


Artykuły powiązane

Mechanizm transmisji polityki pieniężnej w Polsce: wybrane wnioski z najnowszych badań

Kategoria: Trendy gospodarcze
W seriach wydawniczych Materiały i Studia NBP oraz NBP Working Papers został niedawno opublikowany raport przedstawiający wyniki najnowszych badań dotyczących mechanizmu transmisji polityki pieniężnej w Polsce. Z wielu wątków poddanych analizie wybraliśmy trzy, które streszczamy w niniejszym artykule. Rozpoczynamy od czynników wpływających na możliwie zmiany mechanizmu transmisji polityki pieniężnej. Następnie analizujemy siłę i opóźnienia, z jaką decyzje Rady Polityki Pieniężnej oddziałują na gospodarkę. W ostatniej części artykułu przyglądamy się bliżej funkcjonowaniu kanału kredytowego polityki pieniężnej w Polsce.
Mechanizm transmisji polityki pieniężnej w Polsce: wybrane wnioski z najnowszych badań

Dezinflacja nawet przy wyższym PKB

Kategoria: Analizy
Inflacja CPI w 2024 r. wyniesie 3 proc.; w 2025 r. – 3,4 proc., a w 2026 r. – 2,9 proc. – zakłada marcowa projekcja z Raportu o inflacji przygotowana przez Departament Analiz i Badań Ekonomicznych NBP. Ścieżka inflacji jest niższa, a PKB wyższa niż w projekcji listopadowej.
Dezinflacja nawet przy wyższym PKB

Polityka wyższych stóp procentowych może wspomóc stabilność finansową

Kategoria: Trendy gospodarcze
Pomimo sprzyjającego otoczenia, polski sektor bankowy wciąż raportuje niższą zyskowność niż przeciętnie w Europie. Utrzymanie stóp procentowych NBP na niezmienionym poziomie wspomoże zatem stabilność finansową. Za brakiem zmian przemawia też inflacja. Chociaż ostatnio wyraźnie spadała, to w najbliższej przyszłości nadal utrzyma się powyżej celu NBP.
Polityka wyższych stóp procentowych może wspomóc stabilność finansową