Turcja: Bank centralny pozostawił główną stopę proc. bez zmian

Bank centralny Turcji (CBT) pozostawił bez zmian benchmarkową, jednotygodniową stopę repo na poziomie 50 proc. – poinformował bank w komunikacie.

Analitycy ankietowani przez agencję Bloomberg spodziewali się, że stopy proc. pozostaną bez zmian na poziomie 50 proc.

Bank centralny Turcji podał w komunikacie, że pozostaje wyczulony na ryzyka dla wzrostu inflacji.

To trzecie z rzędu posiedzenie, podczas którego stopy procentowe pozostały bez zmian. Podczas dziewięciu wcześniejszych posiedzeń bank podniósł główną stopę proc. łącznie o 4400 pb. Od września 2021 r. do lutego 2023 r. bank obniżył stopę proc. łącznie o 1050 pb.

Turecka lira osłabia się względem dolara o 0,21 proc. Za dolara trzeba zapłacić 32,9006 lir. Turecka waluta nadal pozostaje w obrębie najniższego poziomu wobec dolara w historii i osłabiła się o około 11 proc. w 2024 r. względem dolara.

To piąte posiedzenie z Fatihem Karahanem w roli prezesa banku, który na początku lutego zastąpił na stanowisku Hafize Gaye. Gaye po ośmiu miesiącach urzędowania podała się do dymisji, a jako powód podając względy osobiste oraz oszczerczą kampanię skierowaną przeciwko niej w lokalnych mediach. Wcześniej Karahan był wiceprezesem CBT.

kkr/ asa/

 


Artykuły powiązane

Gospodarki wschodzące nie zagrożą międzynarodowej dominacji dolara

Kategoria: Trendy gospodarcze
Utrzymująca się pozycja dolara amerykańskiego jako dominującej waluty międzynarodowej od lat jest przedmiotem krytyki ze strony gospodarek wschodzących, których udział w światowym PKB i handlu systematycznie wzrastał.
Gospodarki wschodzące nie zagrożą międzynarodowej dominacji dolara

Perspektywy renminbi jako waluty rezerwowej

Kategoria: Trendy gospodarcze
Od czasu globalnego kryzysu finansowego Chiny podejmują działania mające na celu zwiększenie międzynarodowego wykorzystania renminbi. Działania te wynikają w znacznej mierze z rosnącej roli Państwa Środka w gospodarce światowej i z niezaspokojonych ambicji. Wiąże się to również z przekonaniem, że znaczenie Chin w międzynarodowym systemie walutowym jest nieproporcjonalnie małe w stosunku do pozycji tego kraju w realnej sferze gospodarki światowej. Z drugiej strony wspieranie umiędzynarodowienia renminbi wynika również z dążenia do zmniejszenia zależności od dolara amerykańskiego, co wypływa nie tylko z przyczyn ekonomicznych, lecz w coraz większym stopniu jest pochodną uwarunkowań geopolitycznych.
Perspektywy renminbi jako waluty rezerwowej

Czy mamy do czynienia z dedolaryzacją?

Kategoria: VoxEU
W niniejszym artykule twierdzimy, że choć istnieją dowody na spadek udziału dolara w alokowanych rezerwach walutowych, doniesienia o upadku dolara jako dominującej globalnej waluty są mocno przesadzone. Czynnikami stojącymi za tym spadkiem są: potrzeba ingerencji banków centralnych w rynki walutowe oraz zmiany stóp procentowych, niewiele jest jednak dowodów świadczących o wpływie sankcji. W większości przypadków odchodzi się od dolara na rzecz nietradycyjnych walut rezerwowych.
Czy mamy do czynienia z dedolaryzacją?