Udział kredytów zagrożonych w CHF na koniec I kw. wzrósł do 16 proc.

Udział kredytów zagrożonych we franku szwajcarskim na koniec I kwartału 2024 r. wyniósł 16,02 proc. portfela kredytów mieszkaniowych, czyli wzrósł o 3,65 pp. kdk. Złotowe kredyty mieszkaniowe z zaległościami w spłacie na koniec marca 2024 r. spadły do 1,47 proc. tego portfela – podano w raporcie AMRON-SARFiN.

W raporcie podano, że podczas, gdy spada udział kredytów zagrożonych w portfelu kredytów mieszankowych i stanowi on ogółem 2,14 proc. tego portfela, to w przypadku kredytów frankowych udział zagrożonych kredytów wyniósł pod koniec I kwartału 2024 r. 16,02 proc., podczas gdy rok wcześniej był na poziomie 8,58 proc., a pod koniec 2023 r. wynosił 12,37 proc.

„Specjaliści uważają, że przyczyną nie jest słaba kondycja kredytobiorców frankowych, a ich świadoma decyzja o niespłacaniu zobowiązania w związku z wejściem w spór sądowy z bankiem. Łącznie liczba pozwów w tych sprawach wynosi ponad już 160 tys. spraw” – napisano w informacji prasowej.

seb/ asa/


Artykuły powiązane

Rynek kredytów hipotecznych w Polsce na tle innych krajów UE

Kategoria: Trendy gospodarcze
Obserwowane w ostatnim czasie dynamiczne zmiany na polskim rynku kredytów hipotecznych i działania mające wspomóc kredytobiorców zachęcają do bliższego przyjrzenia się temu segmentowi kredytów, również na tle innych krajów UE.
Rynek kredytów hipotecznych w Polsce na tle innych krajów UE

Mechanizm transmisji polityki pieniężnej w Polsce: wybrane wnioski z najnowszych badań

Kategoria: Trendy gospodarcze
W seriach wydawniczych Materiały i Studia NBP oraz NBP Working Papers został niedawno opublikowany raport przedstawiający wyniki najnowszych badań dotyczących mechanizmu transmisji polityki pieniężnej w Polsce. Z wielu wątków poddanych analizie wybraliśmy trzy, które streszczamy w niniejszym artykule. Rozpoczynamy od czynników wpływających na możliwie zmiany mechanizmu transmisji polityki pieniężnej. Następnie analizujemy siłę i opóźnienia, z jaką decyzje Rady Polityki Pieniężnej oddziałują na gospodarkę. W ostatniej części artykułu przyglądamy się bliżej funkcjonowaniu kanału kredytowego polityki pieniężnej w Polsce.
Mechanizm transmisji polityki pieniężnej w Polsce: wybrane wnioski z najnowszych badań

Na rynku kredytów wieje optymizmem

Kategoria: Trendy gospodarcze
Oczekuje się, że 2024 r. upłynie pod znakiem rosnącego popytu na kredyty wśród mikroprzedsiębiorstw. Potwierdzają to prognozy Biura Informacji Kredytowej (BIK), a także  wyniki ankiety NBP o sytuacji na rynku kredytowym.
Na rynku kredytów wieje optymizmem