Obietnice kandydatów na prezydenta USA w zakresie gospodarki
Kategoria: Trendy gospodarcze
Komisarz UE ds. handlu Valdis Dombrovskis zapowiedział w poniedziałek w Brukseli, że jeśli będzie taka konieczność, to Europa jest gotowa bronić swoich interesów przed amerykańską administracją. „Robiliśmy już tak podczas pierwszej prezydentury Trumpa” – zaznaczył.
Dombrovskis przypomniał na konferencji prasowej po posiedzeniu ministrów finansów strefy euro w Brukseli, że UE już musiała stanąć w obronie swoich interesów, kiedy amerykańska administracja w czasie poprzedniej kadencji prezydenta Donalda Trumpa postanowiła wprowadzić cła na europejską stal i aluminium.
Komisarz podkreślił, że Unię i Stany Zjednoczone łączą najsilniejsze stosunki handlowe i inwestycyjne na świecie, więc obie strony mają bardzo wiele do stracenia pod względem gospodarczym. Ocenił, że USA i UE jako strategiczni partnerzy powinni ze sobą współpracować, zwłaszcza w obecnej, niepewnej sytuacji geopolitycznej.
Dombrovskis zapewnił, że chęć współpracy to jest podejście, z jakim UE podchodzi do relacji ze Stanami Zjednoczonymi i nową amerykańską administracją. Ostrzegł też, że są badania, które pokazują, że jeśli doszłoby do globalnej fragmentacji gospodarczej, a handel skoncentrowałby się w różnych blokach geopolitycznych, to straty dla światowej gospodarki mogłyby wynieść nawet 7 proc. światowego PKB.
„To tak, jakby zmieść z ziemi cała gospodarkę Niemiec i Francji. Dlatego też UE i USA powinny zrobić wszystko, żeby utrzymać dobre relacje handlowe” – powiedział Dombrovskis.
Polityk zaznaczył jednak, że Unia musi pracować nad wzmocnieniem odporności swojej gospodarki i dywersyfikacją umów dotyczących handlu i partnerstwa. Jak zauważył, to się już dzieje, czego przykładem jest umowa o wolnym handlu z państwami Mercosuru oraz nowe porozumienie z Meksykiem.
Podczas poniedziałkowego spotkania w Brukseli ministrowie finansów strefy euro dyskutowali m.in. o wyzwaniach, jakie stoją przed regionem, także w kwestii stosunków transatlantyckich.
„Ameryka chce zaspokoić potrzeby gospodarcze swoich obywateli, my w Europie chcemy szybciej się rozwijać. Globalny handel i stabilne zasady, które go dotyczą, są ważne dla zapewnienia nam bezpieczeństwa” – powiedział na konferencji prasowej Pascal Donhoe, irlandzki minister ds. wydatków publicznych i przewodniczący eurogrupy.
Rozmowy na temat stosunków UE-USA kontynuowane były podczas nieformalnej kolacji unijnych ministrów ds. finansów i ds. gospodarczych poprzedzającej oficjalne wtorkowe posiedzenie w Brukseli, któremu przewodniczyć będzie polska prezydencja w Radzie UE.
Z Brukseli Jowita Kiwnik Pargana
jowi/ kar/ pr/