UNCTAD prognozuje światowy wzrost gosp. o 2,3 proc. w ‘25

Agenda ONZ ds. handlu i rozwoju UNCTAD prognozuje światowy wzrost gospodarczy na poziomie 2,3 proc. w 2025 r. wobec 2,8 proc. w 2024 r. – podała agencja w komunikacie.

W październiku 2024 r. prognozowano wzrost na poziomie 2,7 proc.

„Oczekuje się, że globalny wzrost spowolni do 2,3 procent w 2025 r., co oznacza zmianę w kierunku ścieżki recesyjnej. Stłumiony popyt, wstrząsy polityki handlowej, turbulencje finansowe i niepewność systemowa nasilają presję – szczególnie w krajach rozwijających się” – napisano w raporcie.

UNCTAD pisze, że wzrost handlu światowego pod koniec 2024 r. i na początku 2025 r. był napędzany częściowo przez zamówienia złożone z wyprzedzeniem.

„Oczekuje się, że ten trend osłabnie, a nawet odwróci się w pozostałej części 2025 r., gdy wejdą w życie nowe taryfy. Niepewność polityki handlowej już wpływa na przedsiębiorstwa i długoterminowe decyzje planistyczne” – napisano.

W Europie wzrost gospodarczy spowolni do 1,1 proc. z 1,2 proc. w 2024 r.

map/ ana/


Artykuły powiązane

Rosyjski budżet przegrywa z wojną

Kategoria: Trendy gospodarcze
Rosja przyjęła kolejny „wojenny” budżet na 2025 r. i lata 2026–2027. Wbrew wcześniejszym założeniom sytuacja się nie normalizuje, wydatki rosną w galopującym tempie, a deficyt narasta. Budżet nie jest w stanie wspierać innych sfer życia społeczno-gospodarczego decydujących o przyszłej pozycji Rosji, a jego stan pokazuje wymierne koszty wojny, te bieżące, jak również te, które będą obciążać rosyjską gospodarkę przez następnych wiele lat.
Rosyjski budżet przegrywa z wojną

Sztuka mini-umowy: 2000 nieuwzględnionych zmiennych i na tym nie koniec

Kategoria: Trendy gospodarcze
Dominujące w nagłówkach instrumenty polityki handlowej to negocjacje wielostronne, spory na forum WTO, negocjacje w sprawie umów o wolnym handlu (FTA) albo działania antydumpingowe. Tymczasem nasz artykuł wykazuje, że polityka handlowa Unii Europejskiej zależy w znacznym stopniu również od tzw. „mini-umów”. Zakres i charakter prawny tych umów jest silnie zróżnicowany, i choć większość z nich nie rzuca się w oczy, niektóre mogą istotnie wpływać na handel międzynarodowy. Pominięcie w badaniach empirycznych mini-umów i ich wpływu na wymianę handlową może prowadzić do znacznego zniekształcenia wyników z powodu nieuwzględnienia dużej liczby parametrów systemowych.
Sztuka mini-umowy: 2000 nieuwzględnionych zmiennych i na tym nie koniec

Światowe rynki kapitałowe w świetle ryzyka geopolitycznego

Kategoria: Trendy gospodarcze
Rozpoczęta kadencja Donalda Trumpa, rywalizacja amerykańsko-chińska, wojny w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie, a także dalszy rozwój AI wpłyną na globalne rynki kapitałowe w 2025 r. i kolejnych latach. Inwestorzy zastanawiają się jednak, jak długo potrwa globalna hossa oraz co z wyzwaniami stojącymi przed naszą GPW?
Światowe rynki kapitałowe w świetle ryzyka geopolitycznego