Trendy w globalnych przepływach zagranicznych inwestycji bezpośrednich
Kategoria: Trendy gospodarcze
Agenda ONZ ds. handlu i rozwoju UNCTAD prognozuje, że światowy handel towarami i usługami osiągnie w 2024 r. 33 bln dol.
Jest to o 1 bln dol. więcej niż w 2023 r. (3,3 proc.).
Wzrost jest w dużej mierze napędzany przez 7-proc. wzrost handlu usługami, co przyczyniło się do ogólnej ekspansji o 500 mld dol. Handel towarami wzrósł w tym roku wolniej o 2 proc., pozostając poniżej szczytu z 2022 r.
W III kwartale 2024 r. rozwinięte gospodarki przewodziły wzrostowi globalnego handlu, wspieranemu przez stabilny popyt i poprawiające się warunki biznesowe. Import dla tej grupy wzrósł o 3 proc. w tym kwartale, podczas gdy eksport wzrósł o 2 proc.
UNCTAD podaje, że niepewność dotyczy 2025 r. ze względu na ryzyka wojen handlowych i trwających wyzwań geopolitycznych.
„Perspektywy handlowe na 2025 r. są zaciemnione przez potencjalne zmiany polityki USA, w tym szersze taryfy, które mogą zakłócić globalne łańcuchy wartości i wpłynąć na kluczowych partnerów handlowych. Takie środki grożą wywołaniem odwetu i efektów domina, wpływając na branże i gospodarki wzdłuż całych łańcuchów dostaw. Nawet samo zagrożenie taryfami stwarza nieprzewidywalność, osłabiając handel, inwestycje i wzrost gospodarczy” – napisano.
UNCTAD podaje, że kraje najbardziej narażone na zmiany w polityce handlowej USA to prawdopodobnie te, które mają duże nadwyżki handlowe z krajem i wyższe bariery taryfowe. Na podstawie danych z 2023 r. dotyczących handlu towarami, należą do nich Chiny (nadwyżka handlowa około 280 mld dol.), Indie (45 mld dol.), Unia Europejska (205 mld dol.) i Wietnam (105 mld dol.).
Inne kraje z nadwyżkami handlowymi, takie jak Kanada (70 mld dol.), Japonia (70 mld dol.), Meksyk (150 mld dol.) i Republika Korei (50 mld dol.), mogą również napotkać pewne ryzyko, pomimo nałożenia stosunkowo niższych taryf na import z USA lub zawarcia umów handlowych z tym krajem.
map/ ana/